Rinoplasti Ameliyatı

Birçok cerrahi girişim söz konusu olduğu zaman genel olarak hekimin hasta için bu operasyonun gerekli olduğunu düşünmesi ve bunun için hastayı bilgilendirerek yönlendirmesi söz konusudur. Ancak rinoplasti yani burun estetiği söz konusu olduğu zaman, durum bunun tam tersidir. Çünkü burun estetiği operasyonuna ihtiyacı olup olmadığına hasta kendisi bizzat karar verir. Bu kararı verirken de hastanın herhangi bir tıbbi zorunluluğunun var olmasına gerek yoktur. Hasta, burnu ile ilgili herhangi bir şekilsel sorun yaşıyor ise, bu durumda kendini daha iyi hissetmek için burun estetiği yaptırmaya karar verebilir.

Hasta, aynaya baktığında kendini iyi hissetmiyor, toplum içinde burnundan kaynaklanan özgüven sorunları yaşıyor ve daha iyi bir burun hayali kuruyor ise yapılacak en iyi şey kesinlikle burun esteği hakkında düşünmek olacaktır. Hastanın yüz hatları üzerinde bariz ölçüde bir değişiklik meydana getirmeyecek ve bunun yanında burnun sahip olduğu temel görev ve fonksiyonlara engel olmayacak kozmetik bir operasyon olan burun estetiği yada tıbbi adı ile rinoplasti esnasında hastanın burnundaki soruna göre kıkırdak ekleme ya da kıkırdak çıkarma işlemler yapılarak burnun hedeflenen şekli alması sağlanır. Ekleme yapılması durumunda, kullanılacak olan kıkırdak da yine burnun içinden elde edilmektedir. Eğer hastanın burnunda büyüklük ya da kemer gibi sorunlar varsa bu takdirde kıkırdak dokusu ya da kemik yapısından fazla olanlar hekim tarafından alınacaktır.

Burun estetiği operasyonu, burnun görevlerini yerine getirmesi noktasında hiçbir sorun çıkarmaz. Aksine var olan yapısal sorunların çözümü de burun estetiği ameliyatı ile mümkün olabilir. Örneğin kemik şeklinin bozukluğu nedeni ile burun estetiği yaptırmaya karar veren bir hasta, kozmetik amaçlı olan bu operasyonda kemik yapısı da düzeltildiği için çok daha rahat nefes almaya başlayacaktır.