Otorim Greft

Otorim greft, kapalı burun estetiği ile açık rinoplasti tekniklerinin avantajlarını birleştiren bir teknik. Kapalı burun estetiğinin en önemli avantajı, burun delikleri ile burun ucu kıkırdaklarının ilişkisinin bozulmamasıydı. Açık burun estetiğinde ise burun ucu kıkırdakları ile burun derisi ilişkisi bozuluyor. Bu nedenle, açık rinoplasti de burun deliği eşitsizlikleri ve burun kanadı çekintileri daha fazla görülüyor. Burun delikleri konusunda açık ve kapalı rinoplasti ameliyatlarının avantajlarını birleştiren bir teknik geliştirdim ve adını otorim greft koydum.

Dr. Steven Denenberg, web sitesinde geniş burun ucunun tedavisi cerrahisi için burun ucu kıkırdağının hem altından hem de üstünden kıkırdak çıkartmış. Normalde sadece üstünden çıkartılır. Çok kuvvetli bir teknik. Bende uyguladım. Otorim greft tekniğinin hikayesi de Dr. Denenberg ile başladı.

Otorim greft tekniğini nasıl geliştirdim.

1. Çoğu hastada, burun yan kıkırdağının alt kısmında da fazlalık var. Genelde sadece üst kısımdan kıkırdak çıkartıyoruz.

2. Kıkırdağın alt kısmından kıkırdak çıkartma, ince derili hastalarda, kanatta çekinti yapabiliyordu.

3. Ben de fazla kıkırdağı deride bıraktım. Açık rinoplasti tekniklerini kullanmaya devam ettim. Böylece deride bıraktığımız kıkırdak, burun deliğinin şeklinin bozulmasını önledi.

Neden Otorim greft adını koydum?

Burun deliklerinde çekinti olmasın diye, kenar yada rim greft adlı çubuk greftler kullanıyoruz. Ben hastanın mevcut kıkırdağından, aynı görevi gören bir teknik geliştirdim. Sadece kesiği 3 mm yukardan yapınca, hastanın kendi kıkırdağı otomatik olarak rim greft görevi görüyordu. Otomatik rim grefti, kelimelerini otorimgreft olarak kısalttım. Teknik “step by step tip surgery” makalesinin içinde ASJ dergisinde basım aşamasında.

Otorim greftin mantığı nedir?

Bu bölümü Plastik cerrahlar için yazdım. Biraz fazla teknik gelebilir. Dilerseniz bir göz atın, doktor dili hakkında fikriniz olsun. 🙂
Lateral kurusun sefalik içe kıvrık parçasını, ameliyatta hepimiz rezeke ediyoruz. Kaudaldeki içeri kıvrık parça ise orada kalıyor. Kaudal içeri kıvrık bölüm ile lateral kurus poligonunun alt kenarını belirginleştirmek çok zor.