No­Mor Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatları hakkında hastaların en fazla endişe ettikleri noktalardan biri operasyonun ardından hastanın yüzünde oluşan morluklar olmaktadır. Bu komplikasyonlar bundan beş ya da on yıl önce daha çok karşılaştığımız bir sorun iken, günümüzde geldiğimiz noktaya bakıldığı zaman çok daha düşük oranlarda karşılaşılan bir sorun olduğunu söylemek mümkündür. Hatta no-mor burun estetiği operasyonlarında böyle bir olasılık yoktur.

Her ne kadar burun estetiği ameliyatı sonrasında hekimin hastaya verdiği öneriler doğrultusunda uygulanan soğutucu maskeler kullanılarak, ameliyat sonrası oluşan morlukların giderilmesi amaçlanıyor olsa da bu uygulama,oluşan morlukların yoğunluğunu azaltma amaçlı olmaktadır. Ancak no-mor burun estetiği, ameliyat esnasında alınacak tedbirler ile morlukların oluşumunu en baştan engeller. Dolayısısı ile kimi zaman hastalar tarafından soğutucu uygulamalar ile karıştırılması ve karşılaştırılması aslında pek de doğru olmaz. Elbette bu uygulama sayesinde, morluklar minimum düzeye indirilebilir. Fakat bu, operasyon sonrası yapılacak olan bir müdahaledir. Oysa ki no-mor burun estetiği denildiğinde, hekimin burun estetiği ameliyatı sırasında kullandığı teknik ve yöntemler söz konusu olmaktadır.

Şurası bir gerçektir ki, burun estetiği, hastanın yüzündeki doğal akışa yapılan cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle de hastanın doğal sisteminin bu müdahale karşısında reaksiyon göstermesi son derece normaldir. İşte burun estetiği sonrasında ortaya çıkan morluklar, bu doğal tepkilerden biridir. Hastanın cilt yapısına bağlı olarak daha az ya da daha çok görülen bu morluklar, hekimin ameliyat sırasında kullanacağı teknikler sayesinde ortadan kaldırılabilir. Çünkü bu morlukların temel nedeni, burnun yanında bulunan damarlarda meydana gelen hasarlardır. Bu hasarları ve hasara bağlı kanamaları en aza indirip dolayısı ile de oluşacak morlukları önceden engelleyebilmek ise hekimin beceri ve tecrübesi ile ilgilidir.