Moskova Süper İleri Düzey Burun Estetiği Kursu Anılarım

RIO’daki ISAPS kongresinde karşılaşmıştık Dr. Kirill ile. Konuşmasını Burun ligamentleri hakkında yaptı ve bu konuşma esnasında bizim subperikondriyal diseksiyon ile alakalı bilimsel makalemizden de bahsetti. Açık burun estetiği ameliyatında Pitanguy Ligamentini korumuştu. Sunumundan sonra sohbet ettik. Aynı kongrede Ivo Pitanguy ile tanıştım ve fotoğraf çektirdik. 90 Yaşında ancak çok diri duruyordu küçük dev adam.

Bir süre sonra Dr. Kirill’den beni Moskova’ya davet eden bir elektronik posta aldım. Hem konuşur hem de canlı burun estetiği ameliyatları yaparız dedi. Burun ligamentlerini araştırması sebebiyle davetine icabet ettim. Otel ve ulaşımları karşılamayı teklif ettiler bunu kabul ettim ancak bunlar dışında birde votka isteğim oldu :).

Türk Havayollarının tarifeli seferiyle Moskova’ya geldik. Dr. Nikolay bizi havalanından alıp otelimize kadar eşlik etti. Bu ziyaretimizde İtalyan Dr. Valerio‘da bize katıldı.

Moskova gerçekten çok soğuk bir yer. İnsanların buraya yerleşme sebebi bence kesinlikle bir şeylerden kaçtıkları için. Şehirciliği muhteşem olan Moskova sırf bu sebeple bile yaşanabilir bir yer olmuş. Kocaman iki daire şeklinde çevre yolları ve bu çevre yollarına bağlantılar ile ulaşım sağlanıyor. Yine kocaman bir daire yapan bir Metro var ve metroları çok ünlü. Harika bir planlaması var. Bir de unutmadan, şehirde merkezi sıcak su sistemi var. Evet yanlış duymadınız, binaların değil şehrin yani Moskova’nın merkezi sıcak su sistemi bu…

Kursun ilk gününde Dr. Ali Rıza, Dr. Kirill ve ben bazı sunumlar yaptık. Kursun adını “Super Advanced Rhinoplasty” koymuşlar. Neden bu ismi koyduklarını Dr. Kirill, “Burun yumuşak dokusunun yönetilmesinin, yep yeni bir konu olması” şeklinde açıkladı.

Moskova Süper İleri Düzey Burun Estetiği Flyer
Moskova Süper İleri Düzey Burun Estetiği Flyer

Dr. Kirill  “Benim ülkemde kızlar Rus burnu istiyor. Ancak siz daha az kalkık burunlar yapıyorsunuz. Gerçekten çok enteresan!” dedi.

Konuşmalar bittikten sonra burun estetiği ameliyatı olacak olan canlı cerrahi hastalarını konuştuk.

– Lateral kurus 6 mm steal, 1 mm otorim, 1 mm kaudal trim, 4 mm kaudal septal kısaltma, sol 4 sağ 3 mm ostektomi, dorsum 4 mm redüksiyon.

– Kapalı burun estetiği ameliyatı yapanların, kıkırdakları gösteren gözlükleri vardır 🙂

-Ama böyle yaparsan supratip deformitesi olmazmı?

– Ben olsam radix augmentasyonu yaparım

-Ben daha küçük burunlar yapmayı seviyorum. Hastalarım da küçük burun istiyor. Özellikle alından başlayan burunlar istemiyorlar ve bizim elimizde scroll ve pitanguy silahlarımız var 🙂

Burun estetiği ameliyatlarını yapacağımız hastaneyi çok güzel bulduğumu söylemek istiyorum. Gerçekten donanım olarak harika bir hastane. Bu estetik ameliyatlarını 3 kamera ile yapacaktık. Gerçekten benim için büyük bir stres. Hem canlı olarak ameliyat yapacaktım hem de İngilizce olarak anlatacaktım.

Ben iki adet kapalı burun estetiği ameliyatı, Dr. Kirill ise bir açık burun estetiği ameliyatı ve bir adette kapalı burun estetiği ameliyatı yaptı. Sol elimin altından endoskopla video çeken bir plastik cerrahla sürekli mücadele etsemde ameliyatları bitirdik. No-mor burun estetiği yapmak istedim ancak Alisa’nın sağ göz altı çok azda olsa morardı. Belki de canlı burun estetiği ameliyatının bir kazasıydı bu.

Canlı burun estetiği ameliyatı hastamız Alisa ile ameliyat öncesi görüşmesi
Canlı burun estetiği ameliyatı hastamız Alisa ile ameliyat öncesi görüşmesi

Ameliyatlardaki doktorlardan birisi Çakır 90 keskisi ile çok ilgilendi. Tabi hemşireye haber vermeyi unuttuk alabilirsiniz diye. Sabah saat 3 e kadar bu aleti aramış durmuşlar.

Op. Dr. Barış Çakır tarafından No-Mor burun estetiği için geliştirilen Çakır 90 keskisi
Op. Dr. Barış Çakır tarafından No-Mor burun estetiği için geliştirilen Çakır 90 keskisi

Dr. Kirill’e baklava, fındık, antep fıstığı ve yanında bir de Çakır 90 keskisi hediye ettim o da bana kendi yazdığı plastik cerrahi kitabının 2 cildini ve yine kendi geliştirdiği aletleri hediye ettim.

Ameliyatlar bitti ve akşam bizi Caz konserine götürdüler. Çok keyifli müzikler dinledik. Sağolsunlar çok güzel ağırladılar, yedirdiler, içirdiler.

Daha sıcak bir mevsimde yeniden Moskova’yı ziyaret etmek üzere çok daha sıcak olan İstanbul’a döndük.

Dr. Barış Çakır