Morluk Olmadan Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyat yaptırmayı düşünen hastaların bu kararları hakkında endişe duymasına neden olan bir kaç nokta vardır. Bu noktalar ile ilgili soruları olan hasta, ameliyat sürecini kaliteli tamamlayabilmek için sorularına cevap bulmalıdır. Bu sorular genel olarak burun estetiği ameliyatının ağrılı/acılı olup olmadığı, ameliyattan sonra normal hayata ne kadar süre içinde dönüleceği ve elbette morluk olmadan burun estetiği ameliyatının mümkün olup olmadığıdır.

Hasta, operasyon öncesi hekimine, aklındaki tüm soruları sorabilmeli, tüm cevapları alabilmeli ve tam bir güven içinde operasyona girmelidir. Bu noktada tüm görev estetik cerrahi hekimine aittir ve hastası ile kurduğu sağlıklı diyalog ve iletişim ile hastasını rahatlatır.

Hastaları, operasyondan sonra meydana çıkacağını düşündükleri morluklar -haklı olarak- tedirgin etmektedir. Çünkü yüzündeki morluklar tamamen iyileşmeden hasta, gündelik hayatına dönememekte, eski yaşam kalitesini elde edememektedir.

Bütün bu endişelerden hastanın sıyrılması ise kolaydır. Çünkü ilerlemiş tıp teknolojisi ve estetik cerrahi biliminin 21. yüzyıl şartlarını fazlası ile yakalamış olan çözümleri ile morluk olmadan burun estetiği adeta standart bir uygulama ve pratik halini almıştır. Daha önceki dönemlere bakıldığı zaman, burun estetiği ameliyatını takip eden süre içinde uzun bir zaman diliminde iyileşmeyen, haftalar hatta bazen aylar süren operasyon kaynaklı morluklar görülebilmektedir. Bu morlukların nedeni temel olarak insan yüzündeki damar yapısı olsa da hekimin beceri ve deneyiminin yanında, dönemin teknolojik imkanları da kabul edilebilir. Gerek ülkemiz gerek ise dünya standartları ölçeğinde baktığımızda, bilimsel ve teknolojik yapıldığı takdirde, morluk olmadan burun estetiği artık genel olarak gördüğümüz ve normal kabul ettiğimiz bir sonuçtur. Dolayısı ile bundan 10 ya da 15 sene önce yapılan burun estetiği ameliyatlarını ve bu ameliyatlardan sonra hastanın yüzünde meydana gelen morlukları baz alarak, bugünün şartları ile karşılaştırmak anlamlı olmaz.