Morluk Olmadan (Morarmadan) Burun Estetiği

Pek çok hastanın burun estetiği ameliyatı kararı verirken en çok tedirgin olduğu konuların başında, ameliyat sonrasında yaşayacağını ve bu nedenle normal hayata dönüşünün gecikeceğini düşündüğü morluklar gelir.

Burun estetiği ameliyatı ile adeta özdeşleştirilen morluklar,  esasında ilerlemiş olan modern teknolojiler sayesinde uzun süredir burun estetiği ameliyatlarının komplikasyonları arasında yer almaz. Bu nokta aydınlatıldığı ve hasta operasyon sonrası morluklar yaşamayacağını, hatta tam aksine morluk olmadan burun estetiği ameliyatı geçireceğini bildiği zaman aklındaki sorulardan da kurtulmuş olacaktır.

Estetik burun ameliyatından sonra hastanın yüzünde neden morluklar oluşur?

Yüzümüzde pek çok damar olmakla beraber atardamarlarımızdan biri tam olarak burnumuzun yanında geçmektedir. Burun estetiği ameliyatı sırasında burna yapılan müdahaleler (özellikle kemikler üzerinde yapılan çalışmalar) bu damarın yara almasına ve damardan kan sızıntısı oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan bu kan sızıntısı da deri yüzeyine morluk olarak yansır. Zaman zaman hekimler, operasyon sonrasında hastaya soğuk kompres uygulaması tavsiye ederek oluşan bu morlukları azaltmayı amaçlamaktadır.

Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında şunu söylemek mümkün olur: Eğer hekim,kemik zarına zarar vermeden çalışırsa, bu durumda damarda da herhangi bir hasar oluşmaz ve dolayısı ile çok daha az kanama oluşur. Kanamanın hiç olmaması mümkün olmamakla beraber, hekimin kullanacağı direnler ile meydana gelen bu kanama dışarıya verilmektedir. Bu sayede hastanın deri yüzeyine herhangi bir kan sızıntısı dolayısı ile de bir morluk oluşmamaktadır. Morluk olmadan burun estetiği tamamen hekimin el becerisi ve tecrübesi ile doğru orantılı bir süreçtir. Bu nedenle her burun estetiği ameliyatından aynı sonuç beklenemeyebilinir. Hekimin doğru seçilmesi morluk olmadan burun estetiği operasyonu açısından en önemli nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.