Kapalı Rinoplasti “İzsiz Burun Estetiği Ameliyatı”

Hastanın burnunda herhangi bir operasyon izinin kalmadığı, dışarıdan bakıldığında burun üzerinde herhangi bir ameliyat gerçekleştiğinin anlaşılmadığı ve tüm ameliyat kesilerinin hastanın burnunun içinde kaldığı bir burun estetiği ameliyatı tekniği izsiz burun estetiği ya da diğer adıyla kapalı burun estetiği olarak isimlendirilir.

Burun üzerine yapılan müdahaleler ister açık ister kapalı yani izsiz burun estetiği şeklinde olsun, her ameliyat öncesinde hastanın dikkate alması gereken bazı noktalar vardır. Bunlar arasında sayabileceklerimizden bazıları şunlardır:

  • Tıpkı açık yöntemde olduğu gibi izsiz burun estetiğinde de hasta ameliyattan bir hafta önce kan sulandırma etkisi olan ilaçları almayı kesmelidir.
  • Her iki ameliyat yönteminde de hastanın alkol ve sigara tüketimini durdurması gerekir.
  • Gerek izsiz burun estetiğinde gerek ise açık burun estetiğinde, hasta, ameliyata bağlı ruhsal değişimler yaşayabilir. Operasyon öncesinde hasta bu nokta ile ilgili bilgilendirilmelidir.
  • Hekimin onay vermesi ile birlikte hasta operasyon sonrasında yüzüne soğuk uygulama yapabilir.
  • Her iki estetik operasyon yönteminde de hasta sadece hekim tarafından reçete edilen ilaçları kullanmalıdır. Hastanın bu ilaçlar dışında alması gereken ilaçlar var ise bu durumda kesinlikle hekime bilgi verilmesi gerekir.
  • İzsiz burun estetiğinden sonra, özellikle ilk ay boyunca kuvvetli ışık kaynaklarından uzak durulmalıdır. Bu sayede hastanın operasyon sonrası iyileşme dönemi daha kolay geçecektir.
  • Hekim, hastasının izsiz burun estetiği ameliyatından sonraki kontrol amaçlı muayeneleri için randevu günlerini belirleyecektir. Hastanın bu kontrol muayenelerine aksatmadan gelmesi, operasyon sonrası sağlıklı bir iyileşme dönemi için son derece önemlidir.
  • İzsiz burun estetiği operasyonundan ortalama olarak beş ya da altı saat içinde hasta yumuşak ve ılık besinlerle beslenmeye başlayabilir. Tüketilecek olan gıdanın sert ya da sıcak olması operasyon sonrası erken dönemde zararlı olabileceğinden bu gıdaların yumuşak ve ılık olması çok önemlidir.