Kapalı (İzsiz) Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı söz konusu olduğunda uygulanan iki tür operasyon tekniği vardır. Bunlardan biri açık burun estetiği, diğeri ise kapalı burun estetiği olmaktadır.

Hekimni, hastanın burun derisi açmadan, burun deliklerinin içinde çalışarak gerçekleştirdiği burun estetiği ameliyatına kapalı burun estetiği adı verilir.

Kapalı burun estetiği de kendi içinde iki alt başlıkta ele alınabilir. Birincisinde, hastanın burun ucu kıkırdaklarına girilmeden, burun kemeri alınarak burnun daraltılması sağlanır. Bu girişim bir ila iki saat içinde biter. İkincisinde ise burun ucundaki kıkırdaklar burun deliklerinin içinden çıkarılır ve sonrasında açık teknikle devam edilerek burun kemeri alınır ve sonrasında rekonstüktif işlemler yapılır.

Estetik ve plastik cerrahi hekimi sadece açık ya da sadece kapalı burun estetiği yapıyorsa  ortada tercih yapacak bir durum zaten yoktur. Hasta hekime uyum sağlamak durumundadır. Ancak hekim her iki tekniği de uygulayabiliyor ise, bu durumda hastanın talepleri, burnun yapısı ve sorunları ışığında tekniğe karar verilir.

İster açık ister kapalı (izsiz) burun estetiği olsun, bu operasyonu geçirmiş bir hastanın burnu herşeyden önce doğal görünmeli ve operasyon geçirmemiş bir burun kadar yumuşak olmalıdır. Ayrıca burun üzerinde herhangi bir uyuşukluk hissi kalmamalı ve hasta kapalı burun estetiği sonrasında, tıpkı açıkta da olması gerektiği gibi, burnunu rahatlıkla sümkürebilmeli ve bunu ağrısız bir şekilde yapabilmelidir. Ayrıca, hastanın etrafındaki insanlar, hastanın ameliyat geçirdiğine dair herhangi bir belirti fark etmemelidir.

Kapalı burun estetiği kullanılırken, sadece hastanın burun kanatlarında küçülme planlandığı zaman burun kanatları ile dudağın kesiştiği yerin en derin noktasında açılacak bir kesi oluşturulur. Tam olarak bu noktada açılan bir kesi, iyileşme sürecinin sonunda bölgenin doğal dokusu içinde kalacağı için sadece hastanın çevresi tarafından değil, hastanın bizzat kendisi tarafından bile fark edilmez.

Yapılan operasyon kapalı burun estetiği ya da açık burun estetiği olsun, her şekilde de hastanın girişim öncesinde göz önüne alması gereken belli başlı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Öncelikle kapalı burun estetiği yapılmadan önce tıpkı açık burun estetiğinde olduğu gibi,yaklaşık bir hafta kadar önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı durdurulmalıdır.
  • Kapalı burun estetiği ameliyatı öncesinde de sonrasında -aslında açık burun estetiği için de aynı şey geçerlidir- hastanın sigara ve alkol tüketimine ara vermesi gerekmektedir.
  • Hasta kapalı burun ameliyatı geçirdikten sonra ruh halinde farklılaşmalar yaşayabilir. Bunlara hazırlıklı ve iyileşme sürecinde sabırlı olmalıdır.
  • Kapalı burun estetiği iyileşme süreci başladıktan belli bir süre sonra, hasta, hekimin de bilgisi, onayı ve yönlendirmesi ile yüzüne soğuk kompres uygulaması yapabilir. Ancak bu uygulama öncesinde ve sonrasında mutlaka hekimin bilgisi olmalıdır.
  • Hastanın, hekim tarafından reçete edilen tüm ilaçları, kapalı burun estetiği sonrasında son derece dikkatli ve özenli bir şekilde kullanması da çok önemlidir.Bu ilaçlar dışında, başkasından duyduğu ya da bir başkası tarafından önerilen ilaçları hasta asla kullanmamalıdır.
  • Kapalı burun estetiği sonrasındaki ilk bir ay içinde parlak ve kuvvetli ışıklardan uzak durmak hastanın iyileşme sürecini kolaylaştıracaktır.
  • Hekim, kapalı burun estetiği sonrasında yapılacak olan kontrol muayeneleri gün hastaya gün verecektir. Hastanın kontrol amaçlı bu muayeneleri kesinlikle aksatmaması gerekmektedir.
  • Hasta, kapalı burun estetiği operasyonundan beş ya da altı saat sonra ılık ve yumuşak gıdalar tüketmeye başlayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, alınan gıdanın fazla çiğnemeye gerek duymamasıdır.