Kapalı Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Hastalar, burun estetiği ameliyatı yaptırma fikrine sahip olup, bu operasyon için ciddi anlamda karar verdikten sonra kendileri için en uygun olan plastik ve estetik cerrahi hekimini seçerek bu hekime muayene olur. Gerek hekim gerek ise hasta için çok önemli olan bu ilk muayenede hasta, hekime burnu ile ilgili yaşadığı sorunları ve yeni burnundan olan beklentilerini anlatır. Ayrıca hekim, hastanın burnunda bulunan yapısal ve fonksiyonel sorunları inceler ve kendisi için gerekli olan ölçümleri de yapar. Bu önemli ilk muayenede verilmesi gereken bir başka karar daha vardır: Ameliyat kapalı burun estetiği olarak mı yapılacaktır yoksa açık burun estetiği olarak mı? Hekimin ameliyat tekniğine karar vermesinde, burnun yapısı, problemi, hastanın durumu ve hekimin becerisi ile deneyimi önemli olmaktadır.

Kapalı burun estetiği tercih edildiği takdirde adından dolayı zaman zaman hastada bir takım önyargılar meydana gelebilmektedir. Bu teknikte operasyon yapılan alanın açık tekniğe göre çok daha dar olması hastanın kafasında ‘hekimin görmeden ameliyat yaptığı’ gibi aslı ve bilimsel temeli olmayan bir kaygıya neden olabilmektedir. Aslında elbette işin aslı böyle değildir ve hekim hastanın burnunu gayet net ve üzerinde kolaylıkla çalışılabilecek kadar geniş bir şekilde görebilmektedir. Hastanın bu noktada kaygılanmasına hiçbir şekilde gerek yoktur.

Bu tekniğe kapalı burun estetiği adı verilmesinin nedeni ise operasyon için gerekli olan kesilerin özel bir bölgede ve çok küçük bir alanda yapılıyor olmasıdır. Kapalı burun estetiği yöntemi 1887 senesinde ilk kez kullanılmaya başlanmış bir tekniktir. Açık burun estetiğinde yapılan burun derisini açma işlemi kapalı burun estetiği tekniğinde kullanılmaz. Zira açık burun estetiği yöntemi kullanıldığında hastanın burnunda küçük de olsa kesi ve/veya dikiş izi kalabilmekte ve bu yüzden hastanın burnunda cerrahi bir müdahale olduğu anlaşılabilmektedir. Oysa kapalı burun estetiği söz konusu olduğunda böyle bir risk yoktur.

Kapalı burun estetiği yapılırken hastaya genel anestezi uygulanır. Hastanın burun deliğinden ortalama beş milimetre kadar yüksek olan noktada içeriden, kıkırdağa kesi açılır. Bu kesiden mikro ölçekte bir makas yardımı ile kıkırdağın ciltten ayrılması sağlanır.Yapılan bu işlemin adı ‘diseksiyon’dur. Bu işlem ilerledikçe hekim kemiğe ulaşır. Hastanın burnunda ulaşılmak istenen duruma göre bu kemiklerden ve diğer dokulardan burna göre fazlalık olanlar çıkarılır. Ardından hekim, hastanın burnuna arzu edilen şekli verir. İlk kesiye çok yakın bir başka kesi ile hastanın burun ucu düzeltilir. Bunun için burun ucunda bulunan kıkırdaklara ulaşılmıştır. Hekim bu noktada burna istediği şekli verir. Daha sonra ise kesileri kapatarak kapalı burun estetiği işlemini sonlandırır.

Hekim muayene sırasında operasyonun kapalı burun estetiği tekniği ile mi yoksa açık burun estetiği tekniği ile mi yapılacağına karar verecektir. Ancak şu durumu da netleştirmekte yarar vardır: Eğer hekim kariyeri boyunca sadece açık burun estetiği ameliyatı yapmış bir hekim ise bu hekimden size kapalı burun estetiği yapmasını bekleyemezsiniz.Çünkü kapalı burun estetiği, açık burun estetiği ile karşılaştırıldığında, bu tekniğin çok daha farklı bir disiplin ve sistem içinde olduğunu söylemek mümkün olur. Dolayısı ile tüm meslek hayatında açık burun estetiği yapmış bir estetik ve plastik cerrahi hekimi kapalı burun estetiği yapmayı düşünmeyecektir. Öte yandan kariyerinde çok büyük oranda kapalı burun estetiği yaparak çalışmayı tercih etmiş bir başka hekimden de açık burun estetiği yapmasını istemek de olumlu bir yanıtla sonuçlanmayacaktır. Hatta hekim, kapalı burun estetiği yerine açık burun estetiği düşünen hastasını fikrini değiştirmek için çaba harcayacaktır.