Estetik Burun Nedir?

Burun, nefes almak gibi bir asli bir görevi yaparken, yüzümüzünde en çıkıntılı parçası olması sebebiyle yüzümüzün estetiğinde çok önemli bir yerdedir. Gözlerimizin arasında olması sebebiyle bakışların anlamını etkiler ve dudağın nasıl göründüğü belirler.

ESTETİK BURUN NEDİR

Herkes tarafından kabul görmüş bazı estetik kurallardan bahsetmek istiyorum. Siz bu kurallara uymuyor olabilirsiniz, bu sizin estetik görünmediğiniz anlamına gelmeyecektir. En önemli şey kişinin kendini beğenmesidir. “Benim burun estetiği olmam gerekli mi sence?” gibi bir soruyu kimseye sormayın. En önemli nokta sizin ne düşündüğünüzdür. Eğer siz “ben burnumu beğenmiyorum” demezseniz biz plastik cerrahlar sizin burnunuz hakkında yorum yapmaktan kaçınırız. Her kemerli burun çirkindir diye bir olgu yanlıştır. En önemli olan şey burnunuzun yüzünüze olan uyumudur. Şöyle düşünün; büyük bir buruna sahipsiniz ama yüz kemiklerinizde iri. Bu yüzünüzdeki uyumu bozmaz. Yanlış bir kararla yapılacak olan burun estetiği ameliyatı sonrası yüzünüze yakışmayan sanki sonradan oraya koyulmuş gibi duran bir burna sahip olmanıza sebep olabilir. Ancak doğru planlama ile yapılan bir burun estetiği ameliyatı ile mükemmel sonuçlara ulaşabiliriz.

Şimdi de estetik kurallarını inceleyelim. 

Sanat tarihi içerisinde çokça tartışılan bir konudur estetik. Temelinde “ORAN” ve “SİMETRİ”den olan kuralı vardır estetiğin. Estetik ile ilgili tüm bu kurallar bunlar üzerine gelişmiştir. “Altın Oran” bir çok filme bile konu olmuştur ve doğa bize “Altın oranı” sürekli olarak gösterir. Bir çok sanatçı bu oranları içeren nesnelerin insanlara daha estetik göründüğünü kabul ederler. Bu genlerimize kodlanan bir bilgimidir yoksa öğretimidir orası ayrı bir tartışma konusunu oluşturur. Doğa gözlemlerinde bu oranları farkında olmadan görüyor ve yeni bir nesnede -ki bu insan vücudu da olabilir- bu oranı yakalamak belkide beynimizde güzel duygular oluşturabilir. Biraz sonra bahsedeceğim ayrıntılara dikkat edildiğinde yüze uyumlu doğal ama bir o kadar havalı duran burunlar yapmak mümkün olur.

Benim burun estetiği ameliyatlarında izlediğim felsefe Aristonun sanat yaklaşımıdır. Aristoya göre sanatçı, doğadaki mükemmel uyumu taklit eder. Yani şöyle düşünün, doğada bir başka örneği olmayan bir burun yapıldığında burun estetiği olan kişinin ameliyat edildiği çok net bir şekilde belli olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı yaparken amacım yüzün uyumunu ve oranlarını düzeltmek için yaptığım müdahelelerde hastamın yeni tanıştığı bir kişi onun burun estetiği ameliyatı geçirdiğini anlamamalıdır.

A. İnsan yüzünü estetik kurallara göre incelediğimizde 3 ana bölüme ayırırız.

1. Bölüm: Üst 1/3 Alından oluşur.
2. Bölüm: Orta 1/3 Burundan oluşur
3. Bölüm: Alt 1/3 Üst dudaktan çeneye kara olan mesafeyi içerir.

Bu aslında benin en sık kullandığım orandır. Eğer bir burun uzunsa orta bölümü uzatmaktadır. Burun ucundan gözlerin ortasında burnun bittiği yere kadar olan mesafe burnun uzunluğudur. Orta 1/3 ün uzun olduğu kişilerde burun boyu kısaltılarak daha estetik hatlar elde ederiz.

B. İdeal bir yüzde burun göz iç köşelerinden çekilen hatların dışına taşmamalıdır. Taşarsa burnun geniş olduğundan bahsedilir.
C. Dudak ile burun yandan bakıldığında bir açı oluşturur. Bu açı erkeklerde doksan derece bayanlarda geniş açı olmalıdır.

D. Önden bakıldığından burun kaşlardan başlayıp burun ucundan geri dönen iki tane “C” içerir. Bu “C” lerin birbirine en yakın oldukları yer burun ortasıdır.

E. Alttan bakıldığında burnumuz eşkenar bir üçgen oluşturmalıdır. Burun delikleri simetrik olmalıdır. Alttaki kıkırdakların gölgesi simetrik olmalıdır. Burun ortasını oluşturan kıkırdaklar burun yüksekliğinin yarısından sonra yanlara doğru açılanmaya başlarlar. Bu açılanma nedeniyle açılanmaya başladığı yerde burun küçük bir açı yaparak yukarıya doğru döner. Bu açılanma bizim operasyonda her zaman korumaya çalıştığımız bir unsurdur. Burna alttan bakıldığında üçgenin tepesi yuvarlak görünür.

Oklarla gösterilen iki çıkıntı ve bu çıkıntıların arasındaki plato operasyonlarda korumaya çalıştığımız bir estetik orana sahiptir. Operasyon tekniklerinden bahsederken bu çıkıntıların nasıl korunduğu ve yoksa nasıl oluşturulduğu konusunda geniş bilgi bulacaksınız. Bu ayrıntılar korumak üzere kullandığım teknikler, benim Plastik Cerrahi kongrelerinde meslektaşlarımla paylaştığım ve tartıştığım ayrıntılardır.