Burun Estetiği ve Erkekler

Görsel kaygı ve endişeler daha çok kadınların yaşadığı bir sorunmuş gibi düşünülse de aslında durum pek de öyle değildir. Yaşadığımız modern dünyada artık erkekler de kadınalr kadar dış görünüşlerine önem vermekte özellikle de yüzlerinde yaşadıkları problemlere çözüm bulmaya çalışmaktadırlar.

Burun estetiği söz konusu olduğunda da erkek hastalarda bundan 10 sene öncesine oranla çok daha fazla artan bir talep olduğunu söylemek mümkündür. Bu artış ülkemizde de tüm dünya ortalaması ile orantılı bir şekilde devam etmektedir.

Elbette kadın bir hastanın burun estetiği operasyonu süreci ile bir erkek hastanın operasyon süreci aynı şekilde ilerlemez. Erkek hastaların burun estetiği ile ilgili beklentileri çok daha lokal ve spesifik olmaktadır. Görsel bir bütünlükten çok, sadece sorunun çözümüne odaklanan erkek hastalar, işlevselliği de görselliğin önünde tutmaktadır.

Bir erkek burun estetiği olmaya karar verdiğinde hekime verdiği ilk bilgi ve hekimden istediği ilk şey burnunun maskülen yani erkeksi hatlarının korunması olmaktadır. Ucu kaldırılmış ve/veya inceltilmiş bir burun, erkek hasta için istenen bir durum değildir. Hekim de bu cinsiyet farklılığını ve hastanın talebini dikkate alarak çalışacaktır.

Orta yaş ve üzerinde olan erkek hastalar için burun estetiği ameliyatına karar vermek her zaman kolay olmayabilir. Bunun nedeni, bu yaş grubunun alıştığı ve benimsediği, kendisi ile özdeşleşmiş bir ifadeye sahip olmalarıdır. Çünkü hastanın artık kendi beden algısı yerleşmiştir ve bunun dışında bir algı oluşturmak hastaya zor gelebilir.

Burun estetiği sonrasında iyileşme süreci de erkek hastalarda kadınlara göre daha farklı ilerlemektedir. Çünkü erkeklerin deri yapısı kadın hastalardan farklıdır. Daha kalın ve de daha yağlı olan erkek cildi, operasyon sonrası oluşacak olan şişliklerin ve/veya morlukların iyileşme sürecinin de daha uzun olmasına neden olabilir.