Burun Estetiği Sonrası Yapılacak Bakım Nasıl Olmalıdır?

Burun estetiği sonrası hastanın yapması gerekenler vardır. Bu noktalara dikkat etmek, hastanın burun estetiği sonrası süreci çok daha kaliteli geçirmesine yardımcı olacaktır. Burun estetiği sonrası iyileşme süreci hastanın özenli olmasını yanında sabırlı da olmasını gerektirecek bir süreçtir. Hekim bu iyileşme süreci ile ilgili her türlü bilgiyi ilk ağızdan hastasına verecektir. Hasta, sadece hekimin söylediklerini dinlemeli, burun estetiği sonrası internette okuduğu ve etrafındakilerden duyduğu bilgilere itibar etmemelidir.

  1. – Operasyonda tampon kullanılmışsa, hekim, belirttiği sürenin sonunda tamponları alacaktır. Bu, acı vermeyen ve beş saniye süren bir işlemdir.
  2. – Operasyondan sonra hasta önce yudumlayara sonrasında ise içerek bol sıvı almalıdır. Sıvı almak hastaya kendini daha iyi hissettirir.
  3. Burun estetiği sonrasında hasta sadece hekiminin kendisine verdiği ilaçları kullanmalıdır.
  4. – Hastanın burun estetiği sonrası başını yüksek bir yerde tutması kan dolaşımının artması için önemlidir. Aynı zamanda ameliyata bağlı şişlik oluşumunu da azaltır.
  5. – Hastanın, burun estetiği sonrası ilk birkaç gün bir miktar kanamaya benzer sızıntı yaşaması normal bir etaptır. Ancak ameliyatın üzerinden uzun zaman geçtikten sonra bu sızıntı hala geçmemiş ise bu durumda mutlaka hasta hekime haber vermelidir.
  6. – Hastanın burnuna şekil vermek amacı ile takılan atel, burun estetiği sonrası günlerde hekim tarafından çıkarılacaktır.
  7. Burun estetiği sonrası günlerde hasta dişlerini fırçalayabilse de dikkatli olması gerekir. Özellikle yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası seçmesi ise önemlidir.
  8. – Hastanın burun estetiği sonrası ilk birkaç gün, burnuna sertçe dokunmamasında fayda vardır. Özellikle de burnu darbelerden korumak son derece önem kazanır.
  9. Burun estetiği sonrası hastanın üst dudağında meydana gelen uyuşma hissi de normaldir ve zamanla kendiliğinden düzelecektir.