Burun Estetiği Sonrası Olası Komplikasyonlar

Burun estetiği alanında deneyim, bilgi ve beceri sahibi bir hekim tarafından yapılan operasyonlardan sonra herhangi bir komplikasyon yaşanması olasılığı son derece düşüktür. Ancak yine de her cerrahi operasyonda olduğu gibi burun estetiği sonrasında da komplikasyonlardan bahsedilebilir. Çok nadir olsa da görülebilecek bu komplikasyonlar ile ilgili olarak hastanın bilgi sahibi olma hakkı vardır. Hekim, hastasını en doğru şekilde bilgilendirecektir.

Burun estetiği sonrası süreçte en fazla karşılaşılabilecek komplikasyonlar arasında burun tıkanıklığı sayılabilir. Geçici ve bir süre sonra, kendiliğinden düzelen burun tıkanıklığının yanında,burun kanaması da burun estetiği sonrası sınırlı da olsa görülebilecek bir başka komplikasyondur.

Hastanın burun estetiği sonrası uyanma aşamasında, anestezinin etkisinin azalması sebebi ile yaşayabileceği durumlar da burun estetiği sonrası komplikasyonlar arasında sayılabilir. Hastanın burnundaki kılcal damarlarda meydana gelebilecek çatlamalar dışarıdan bakıldığında deri altında ortaya çıkmış kırmızı noktacıklar olarak görülebilir.

Öte yandan operasyonun açık mı yoksa kapalı teknikle mi yapıldığı da ortaya çıkabilecek burun estetiği sonrası meydana gelebilecek komplikasyonlar üzerinde etkili olacaktır. Hastanın ameliyatı kapalı teknik ile yapılmış ise komplikasyon görülme olasılığı çok daha düşüktür çünkü tüm müdahaleler burnun içinde yapılmıştır. Ancak açık teknik ile yapılmış operasyonlardan sonra komplikasyon meydana gelme olasılığı daha yüksektir. Örneğin açk teknik ile yapılan burun estetiğinden sonra hastanın burun delikleri arasında meydana gelebilecek olan kesi izi de burun estetiği sonrası oluşan komplikasyonlar arasında sayılabilir.

Hastanın burun estetiği sonrası süreçte, enfeksiyona bağlı komplikasyon yaşanma olasılığının ise neredeyse yok denecek kadar az olduğunu da bilmesi gerekir. Aynı şekilde hastanın, burun estetiği sonrasında anestezi nedeni ile herhangi bir komplikasyon yaşama olasılığı da milyonda bir olarak ifade edilebilir.