Burun Estetiği Sonrası Burun Ucunda Şişlik

Hastanın, burun estetiği sonrası karşılaşabileceği komplikasyonlardan biri olan burun ucu şişliği, hekimin ameliyattan önce hastayı bilgilendireceği konulardan biridir. Burnun, kendisine yapılan cerrahi girişime gösterdiği reaksiyon olarak burun ucu şişliği, esasında normal bir tepkime olarak görülmelidir. Burun ucu şişliği bazı hastalarda çok yoğun görülürken bazı hastalarda son derece kısıtlı olarak meydana gelmektedir. Burun estetiği sonrası meydana gelen bu durum belirli bir zaman içinde kendi kendine düzelecektir. Hastanın bu süreç içinde biraz sabırlı olması gerekmektedir.

Burun estetiği sonrasını takip eden ilk 48 saat zaman zarfında en yüksek noktasına ulaşacak olan burun şişlikleri, ameliyatı izleyen ilk 10 gün içinde tamamen ortadan kalkar. Unutulmamalıdır ki burun estetiği sonrası yaşanacak olan iyileşme süreci, kısa bir süreç olmayacaktır. Bu yüzden burun şişliği geçse bile burun ucu şişliğinin aynı süre içinde geçmemesi hastanın moralini bozmamalıdır. Burun estetiği sonrası, hastanın hiçbir şikayeti kalmayacak kadar iyileşmesi ortalama olarak bir sene kadar sürer. Hastanın operasyon öncesinde bunu bilmesi çok önemlidir.

Hastaya göre “yeterli” zaman geçtiği halde burun ucu şişliği hala geçmemiş olabilir. Hasta, burun estetiği sonrası burnuna dokunduğu an, şişlik hissedebilir. Ancak hasta bilmelidir ki, bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Burun estetiği sonrası hastanın burun ucunun normal halini kazanması da altı ay ile bir sene arası bir zaman alabilir. Bu süreyi belirleyen pek çok faktör vardır. Bunlar, hastanın cilt yapısı, ameliyatın tekniği, hastanın yaşı gibi pek çok farklı kriterdir.

Tüm bunlardan dolayı, hasta burun estetiği sonrası oluşan burun ucu şişliği ile ilgili endişeye kapılmamalı ve hekiminin bu süreç ile ilgili olarak kendisine verdiği tavsiyeleri dikkate almalıdır. Belirli süre içinde burnunu darbelerden korumalı ve burun estetiği sonrası gerekli tüm bakımları yapmalıdır.