Burun Estetiği Sonrası

Hastanın burun estetiği yaptırmaya karar vermesi burun estetiği sürecinin ilk ve en önemli olurken, ameliyatın kendisi, sıralama olarak ikinci etaptır. Burun estetiği sonrası, hastanın iyileşme süreci ise en az ameliyatın kendisi kadar önemli olan bir başka aşamadır.

Burun estetiği sonrası yaşanacaklar ile ilgili olarak hekim, hastayı son derece detaylı ve anlaşılabilir bir şekilde izah eder. Hastanın, henüz ameliyat olmadan önce,burun estetiği sonrası yaşayacaklarını bilmesi hem hekim-hasta iletişimi hem de hastanın ruhsal sağlığı açısından büyük önem taşır.

Hastanın burun estetiği sonrası ile ilgili olarak dikkat etmesi gerekenler ile ilgili olarak şunları söylemek mümkündür:

 • Burun estetiği sonrası hekimin tavsiyelerine harfiyen uymak hastanın konforu için önemlidir. Bu yüzden, hasta internette gördüğü ya da etrafından duyduğu bilgilere değil sadece hekiminin söylediklerine itibar etmelidir.
 • Burun estetiği sonrası süreçte hastanın göz çevresinde bir miktar morluk ve şişlik oluşması normal ve beklenen bir durumdur. Hastanın bunu bilmesi kendisini rahatlatmak için önemlidir. Operasyondan 48 sonra başlayabilecek bu morluk ve şişlikler, ortalama 10 gün içinde azalmaya hatta tamamen kaybolmaya başlayacaktır.
 • Hastanın, burun estetiği sonrası iyileşme döneminde yatarken başını vücuduna oranla yüksek bir yere koymalıdır. Bu sayede oluşabilecek şişlikler azaltılmış olur. Bunun için hastanın tek yastık yerine çift yastıkla yatması yeterlidir.
 • Hastanın burun estetiği sonrasında hastanede kalmasını gerektirecek herhangi bir durum olmaz. Ameliyattan sonra hastanın anestezinin etkisinden tamamen çıktığını gören hekim hastayı taburcu edip evine gönderebilir. Çünkü hastaya hastane şartlarında yapılacak özel bir bakım söz konusu değildir.
 • Hasta, burun estetiği sonrası günlerde burnuna sert biçimde dokunmamaya dikkat etmelidir. Ani çarpmaları engelleyebilmek için hasta önden düğmeli ya da fermuarlı ve mümkün olduğunca bol kıyafetler giymeye çalışmalıdır.
 • Burun estetiği sonrası ikinci günden itibaren çok dikkatli olmak şartı ile hasta dişlerini fırçalayabilir. Ancak diş fırçasının kıllarının orta ya da sert değil yumuşak olmasına özellikle dikkat etmelidir.
 • Hasta, zaman zaman burnundan kana benzeyen bir akıntının geldiğini görebilir. Burundan gelen bu pembemsi akıntı burun estetiği sonrası süreç için son derece normal bir tepkidir. Hastanın endişelenmesine, panik yapmasına gerek yoktur.
 • Burun estetiği sonrası, çeneyi fazla yormamak ve dikişleri zorlamamak için hastanın sert ve katı gıdalardan uzak durması gerekir.Aynı zamanda tüketilen besinlerin çok soğuk ya da çok sıcak değil, ılık olması gerekmektedir.
 • Gözlük kullanan hastalar, burun estetiği sonrası ilk 4 ay boyunca gözlük kullanmamaya özen göstermelidir. Bunun nedeni, gözlüğün ağırlığı ile burnun formunun bozulabilecek olmasıdır. Bunun yerine, bu süre içinde lens kullanılması daha uygun olacaktır.
 • Hasta, eğer düzenli spor yapıyor ise, burun estetiği sonrası ilk bir ay zorlayıcı sporlardan kaçınmalıdır. Eğer hasta top ile yapılan bir spor yapıyor ise bu durumda ortalama üç ay bu sporlardan uzak durmalıdır. Çünkü ani bir top çarpması ile hasta burnuna hasar verecek bir darbe alabilir.
 • Hasta, burun estetiği sonrası zaman diliminde ilk bir hafta aspirin ve muadili kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Eğer hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar var ise bu konuda hekimine kesinlikle bilgi vermelidir.
 • Burun estetiği sonrasında hastanın burnundan kabuk benzeri yapılar gelebilir. Bunların bir tür ‘ameliyat atığı’ olduğu ve endişe edilecek bir durum olmadığı hasta tarafından bilinmelidir.
 • Her hekimin burun masajı hakkında farklı görüşleri olabilir. Burun estetiği sonrası burun masajının, ne şekilde ve ne zaman yapılacağı hekim tarafından hastaya anlatılacaktır. Hasta burun masajı konusunda kesinlikle sadece hekimin yönlendirmelerini dinlemeli, etraftan duyduklarına asla kulak asmamalıdır.