Burun Estetiği Operasyonundan Sonra Bakım Nasıl Olmalı?

Hasta burun estetiği ameliyatı olduktan yaklaşık beş ya da altı saat sonra, ameliyatta kullanılan genel anestezinin etkisinden kurtulur. Hasta ameliyat sonrası ilk geceyi hastanede hekim kontrolünde geçirmelidir.

Hasta, evine gittikten sonra ilk iki gün dinlenmelidir. Fazla hareket etmekten, eğilip ağır bir şey kaldırmaktan da uzak durmalıdır. Burun estetiğinden sonra hastanın ağrı hissettiğini söylemek mümkün değildir. Çok hafif sızılar hissedebilse de bu ağrılar, hekimin burun estetiği sonrası süreç için reçete ettiği basit ağrı kesiciler sayesinde geçecektir.

Hekim, ameliyat esnasında hastanın burnuna yeni verilen şeklin korunması için alçı ya da atel uygulaması yapabilir. Bu sayede hastanın burnu koruma altına alınmış olur. Hastanın burun estetiği sonrasında ilk günlerde bu aparatlarla yaşamayı kafasına takmaması gerekir.

Burun estetiğinden sonra meydana gelmiş olan şişlik ve/veya morlukların daha kısa sürede giderilmesi amacı ile hekim birtakım teknikler tavsiye edebilir. Böylelikle olası ağrılar da azaltılmış olur.

Zaman zaman hekimler, burun estetiği ameliyatında tampon da kullanabilmektedir. Bu tamponlar burun estetiğini takip eden üçüncü günde hekim tarafından alınacaktır. Bu süre içinde burun ucunda bulunan tamponlar kanlanarak hastayı rahatsız edebilir. Burun içindeki tamponlara dokunulmadan, burun ucundaki tamponlar kanlandıkça,hastanede değiştirilebilir. Burun içindeki tamponları çıkarmak da sadece beş saniye süren bir işlemdir ve hastaya hiçbir acı ya da ağrı vermez.

Hekim, burun estetiği ameliyatından sonra burna yapılacak bakım için hastaya sprey ve krem reçete edecektir. Hastanın yapacağı bakım için bunları kullanması yeterlidir. Bunlar dışında, hasta burun estetiği sonrasındaki iyileşme sürecinde hekimin bilgisi ve onayı olmadan herhangi başka bir şey kullanmamalıdır.