Burun Estetiği Operasyonu İçin İpuçları

Burun estetiği ameliyatı olmaya karar vermiş olan hastanın bilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar hakkında gerekli olan tüm bilgileri elbette hekim, hastasına verecektir. Hastanın, operasyon öncesi bilmesi gerekenler kısaca aşağıdaki gibidir:

  • Hasta, ilk olarak burnu ile ilgili hissettiği duygulardan emin olmalıdır. Tam olarak burnunun şeklinin değişmesini ve burun estetiği olmayı neden istemektedir?
  • Çene, burun estetiği söz konusu olduğunda ciddi anlamda önem taşıyan bir nokta olmaktadır. Burnun çene ile uyumu, genel yüz uyumu ve orantısı için önemlidir. Öyle ki kimi durumlarda hekimler, hastanın burun ve çene yapısını inceledikten sonra hastanın hem çene hem de burun estetiği olması gerektiğini söylemektedir.
  • Hastanın 40 yaşın üzerinde olması ameliyat sonrası iyileşme döneminin daha uzun ve zor olması için bir neden olabilmektedir.
  • Hasta eğer kronik bir hastalık için düzenli bir ilaç kullanıyor ise bu konuda mutlaka hekime bilgi vermeli ve burun estetiği öncesinde bu ilaçların alımına ara vermelidir.
  • Genel anestezi altında yapılan burun estetiği operasyonu öncesinde hastanın anestezi almak ile ilgili herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamak için gerekli tetkikler yapılacaktır. Ancak yine de hasta, daha önce bununla ilgili bir sorun yaşamış ise mutlaka hekime bilgi vermelidir.
  • Zaman zaman burun estetiği sonrasında hastalara revizyon ameliyatı yapmak da gerekebilmektedir. Toplam burun estetiği operasyonlarının yüzde 10’una revziyon ameliyatı yapılmaktadır.
  • Hastanın burnu ile ilgili ulaşılabilir ve gerçekçi hedefleri ve beklentileri olması çok önemlidir. Eğer burun estetiği ile ilgili olarak hekim, gerçekçi hedeflere sahip değil ise bu durumda operasyondan elde edilen sonuçlardan da mutlu olmayacaktır. Bu noktada hekime düşen görev, burun estetiği öncesinde hastanın beklentilerini tam olarak anlamak ve bu beklentileri makul bir düzeye çekmektir.