Burun Estetiği Operasyonu Günah Mıdır ?

Burnu ile ilgili memnuniyetsizlikleri olan ve bunlardan kalıcı olarak kurtulmayı isteyen biri için en uygun çözüm burun estetiği olmaktadır. Ameliyata karar vermeden önce pek çok sorunun cevabını arayan hasta burun estetiğinin günah olup olmadığını da öğrenmek istemektedir.

İslam dini açısından bakıldığında, hiçbir tıbbi zorunluluk var olmadığı halde,sadece isteğe bağlı olarak beden üzerinde değişiklikler yapmak caiz değildir yani bu tip uygulamalara İslam dini izin vermez. Genel olarak kadın hastaların daha çok merak ettiği bu sorunun cevabı nettir:Allah’ın yarattığı beden üzerinde keyfiyete bağlı olarak kalıcı girişim ve değişimler meydana getirmeye izin verilmemektedir.

Burun estetiği operasyonu sadece daha güzel, daha çekici, daha estetik görünmek amaç ve niyeti ile yaptırılıyor ise burun estetiği günahtır demek mümkün olabilir. Çünkü bu girişim, Allah’ın bizzat yarattığını “beğenmeyerek” daha güzelini elde etme, yani bir nevi isyan olarak kabul edilmektedir. Bunun, İslam dini bağlamında Allah’a karşı saygısızlık olarak görüldüğünü söyleyebiliriz.

İslam dini aynı zamanda kişinin bedenini kendisine emanet edilmiş olarak kabul eder. Bu nedenle de emanetin verildiği gibi geri alınması esastır. Bu açıdan ele alındığında da burun estetiği ameliyatı ile bedeni yormak ve hırpalamak da İslam dinine göre caiz değildir.

Eğer kişinin tıbbi hiçbir mecburiyeti yoksa , burun estetiği İslam dininin cevaz verdiği operasyonlardan biri değildir. Ancak kişinin burnu ile ilgili herhangi bir sağlık sorunu yaşaması durumda bu kuralların hiçbiri geçerli değildir. Örneğin burnundaki kemik eğriliği yüzünden sadece görsel sorunlar yaşamakla kalmayı aynı zamanda eğrilik nedeni ile rahat nefes alamayan birinin burun estetiği ameliyatı yaptırırken, hem solunum sorunu hem de estetik problemleri çözülür. Bu durumda hastanın “Burun estetiği günah mı?” diye düşünmesine gerek yoktur.