Burun Estetiği Öncesinde Neler Yapılmalı?

video

Her cerrahi müdahale gibi burun estetiği öncesinde de yapılması gereken hazırlıklar vardır:

  • Öncelikle hastanın, sistemli olarak kullandığı ilaçlar varsa hekimine bunu muhakkak söylemelidir. Çünkü bu ilaçların burun estetiği öncesinde kesilmesi gerekebilir.
  • Hasta operasyonun hemen öncesinde grip ya da nezle olmuşsa, burun estetiği öncesi bunu da hekimine söylemelidir.
  • Burun estetiği sonrasında altı saat içinde hasta evine dönebilecektir. Bu yüzden, hasta kendisine refakat edecek birini organize etmelidir.
  • Hastanın burun estetiği öncesindeki gecede yeterli miktarda uyumuş ve yeterince dinlenmiş olması çok önemlidir.
  • Burun estetiği öncesinde hastanın sekiz saat öncesinden yemek yemeyi ve sıvı alımını bırakmalıdır.
  • Hastanın burun estetiği başlamadan en az iki saat önce hastanede olması,yapılacak tetkikler için yeterli ve gereklidir.
  • Burun estetiği ameliyatına gelirken hasta, rahat, önden düğmeli ya da fermuarlı kıyafetler giymelidir.

Burun estetiği öncesinde hastanın dikkat edeceği bu noktalar,hastanın ameliyat ve sonrasındaki konforu için gereklidir. Ayrıca, bunun yanında, hasta burun estetiği öncesinde, aklına takılan tüm soruları da hekimine sormalı ve bütün bu soruların yanıtlarını alarak ameliyata girmelidir. Hasta, yüzü için en büyük görselliği taşıyan burnu üzerinde yapılacak her türlü işlem ile ilgili ihtiyaç duyduğu her türlü bilgiyi hekiminden almalıdır. Burun estetiği öncesinde hastanın mental olarak tatmin olmuş olması son derece önemlidir. Bu noktada en önemli görev plastik ve estetik cerrahi uzmanı olan hekime düşmektedir. Tüm burun estetiği ameliyatı sürecini hasta ile paylaşacak olan, hastanın merak ettiği her türlü yanıtı vermek sorumluluğunu taşıyan ve hastayı psikolojik olarak da rahatlatması gereken elbette hekimdir. Bu noktada da hekim-hasta iletişimi büyük önem taşır.