Burun Estetiği İle İlgili Sık Sorulan Sorular

 • Burun estetiği yapılırken burna nasıl şekil veriliyor?
  – Öncelikle operasyon sırasında, burnun iskeletini meydana getiren kıkırdakların içinde eğer varsa fazlalıklar alınır ve bu alınan kıkırdaklar, gerek görsel estetik gerek ise solunum kalitesi açısından gereksinim duyulan burun bölgelerine yerleştirilir. Ayrıca burun estetiği esnasında burnun yüz ile birleştiği noktalarda bulunan kemik yapısına ise mikro ekipmanlarla yardımı ile girişimde bulunulur. Böylelikle burun daha estetik ve daha nazik bir görünüme sahip olur.
 • Ameliyatlarda genel anestezi lokal anestezi mi tercih edilir?
  – 
  Burun estetiği söz konusu olduğu zaman pek çok hekim, genel anestezi kullanmayı tercih eder. Eğer hastanın genel anestezi için sakınca doğurabilecek herhangi bir engeli yok ise pek çok hekim de aynı tercihi yapar. Bu genel eğilimin en önemli nedeni elbette hekimin operasyona çok daha doğru bir şekilde odaklanabilmesidir. Öte yandan hastanın rahatı ve konforu için de genel anestezi, lokal anesteziye göre çok daha ideal olmaktadır.
 • Genel anestezi hangi avantajlara sahiptir?
  – Genel anestezinin burun estetiği alanında kullanılması sayesinde hastanın hayati tüm fonksiyon ve yapıları anestezi hekiminin kontrolü altında kalabilmesi sağlanır. Örneğin hastanın tansiyonu, operasyon sırasında gerekli olan düzeye bu sayede kolaylıkla getirilebilir. Ayrıca hasta açısından da genel anestezi son derece konforlu bir tercih olmaktadır. Çünkü burun estetiği sırasında hasta hiçbir şey hissetmez.
 • Burun tıkanıklığı sorunu burun estetiği ile ortadan kalkar mı?
  – Burun estetiği ile septum adı verilen ve burnun orta direğini meydana getiren alandaki sorunlar düzeltilebilir. Ayrıca kıkırdak yapıdaki olası bir deviasyon problemi de yine burun estetiği sayesinde hekim tarafından ortadan kaldırılabilir. Bu sayede, hastanın burnu hem hem görsel anlamda tatmin edici olacaktır hem de hastanın nefes alış verişi daha kaliteli hale gelir. Eğer hastada burun tıkanıklığı şikayeti var ise ve burnun dışında da eğrilik sorunu ve/veya burun ucunda yapısal sorunlar var ise bu durumda hastanın burun içinde yapılan girişim tek başına yeterli olmayacaktır. O zaman hekim, hastanın burnun şeklinde de değişiklik öngörür.
 • Burnun şekli düzeldiğinde burun fonksiyonları da düzelir mi?
  – Eğer bir burun yapısal olarak kötü ve/veya yetersiz ise o zaman burnun fonksiyonlarının doğru olduğundan bahsetmek pek de mümkün olamaz. Örneğin hastanın çarpık ya da eğik, yan duvarları içe doğru çökmüş, iç kemiği eğri bir burnu var ise bu hastanın solunum kalitesi de düşük demektir. Çünkü hasta yeterince ve de doğru nefes alamaz. Eğer burun estetiği sırasında hastanın burnun içi ve dışı birarada düzeltilmez ise burnun fonksiyonları iyileşemeyeceği gibi aynı zamanda görsel anlamda da estetikten bahsetmek mümkün olmaz. Çünkü bir estetik ve plastik cerrahi hekimi için hastanın burnu iç ve dış olarak ele alır. Bu nedenle burun estetiği öncesinde hekim mutlaka hastanın kemiğindeki eğrilikleri ele alır ve değerlendirir.
 • Ameliyat sonrasında elde edilen tek tip bir burun mu olmaktadır?
  – Hastaların en çok sorduğu sorulardan biri de budur. Günümüzden çok eski zamanlarda yapılan burun estetiği girişimlerinde o dönemin trend olan burnu sıklıkla hekimler tarafından tercih edilse de son yıllarda bu akım ortadan kalkmıştır. Estetik ve plastik cerrahi hekimleri için burun estetiği konusunda uzun zamandır en önemli kriter, hastanın yeni burnunun doğal ve müdahale edilmemiş bir görünüme sahip olmasıdır. Bu noktada da şunu belirtmekte fayda vardır: Her hastanın burnu farklıdır ve bu nedenle her hasta için yapılacak burun da farklıdır. Dolayısı ile burun estetiği alanında standart bir şekil ve uygulamadan söz etmek doğru değildir.