Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Rinoplasti yani kozmetik amaçlı burun estetiği ameliyatı olmayı düşünen herkesin aklında, birtakım sorular olması normaldir. Ancak önemli olan bu soruların cevaplarını alarak, rahatlamış bir şekilde burun estetiği operasyonuna girmesidir. Hastaların burun estetiği ile ilgili olarak en fazla sorduğu sorular arasında öne çıkan ilk üç soruyu şu şekilde ifade etmek mümkündür:

  1. Burun estetiği acı verici bir operasyon mudur?

Genel anestezi altında  yapılması sebebi ile operasyon sırasında hastanın hiçbir ağrı ya da acı hissetmediğini söylemek mümkündür. Ameliyat sonrasında ise günlük yaşanabilecek ağrılardan farkı olmayan hafif ağrılar yaşanabilse de bu ağrılar kolaylıkla giderilebilir.

  1. Burun estetiği operasyonu çok kanamalı bir operasyon mudur?

    Eğer hastanın kanama ile ilgili herhangi bir sorunu yok ise burun estetiği prosedür olarak kanamalı ameliyatlar arasında yer almaz. Ancak her durumda hastaya ameliyat öncesinde gerekli tüm tetkik ve testler yapılarak olası bir problemin varlığı tespit edilir. Öte yandan hastanın burun estetiği operasyonundan en az iki hafta önce kan sulandırıcı ilaç almayı kesmesi de son derece önemlidir. Burun estetiği sonrasındaki ilk günlerde hastanın burnundan kana benzeyen bir akıntı gelecektir. Bu da normal bir durumdur.

  2. Burun estetiği için en uygun yaş nedir?

    Rinoplasti yani burun estetiği ameliyatının yapılabileceği en erken yaş, erkek ve kadınlarda 18dir. Eğer hastanın herhangi kronik bir sağlık sorunu bulunmuyor ise burun estetiği için herhangi bir üst sınırdan bahsetmek mümkün değildir. Verilen yaş sınırları, kozmetik amaçlı operasyonlar için geçerlidir.Eğer hastanın doğumdan itibaren gelen bir problemi ya da travma sonucu gelişmiş bir sorunu varsa bu durumda bu alt yaş sınırını beklemeye gerek kalmadan burun estetiği yapılabilir.