Burun Estetiği Günah Mı ?

İnsan vücudunda en çok dikkat çeken yer yüz, insan yüzünde en çok dikkat çeken yer ise burundur. Aynı zamanda kişinin aynaya her baktığında ilk gördüğü yer de olan burun, hem psikolojik hem de sosyal olarak kişinin hayatında önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Güzel olarak kabul edilen burun kişinin yüzü ile uyumlu olan, bakıldığında gözü tırmalamayan, göz, çene, dudak, alın ve yanak ile orantılı olan bir burundur. Eğer kişinin burnubu özellikleri sağlamıyor ise bu durumda kişiye mental ve duygusal olarak rahatsızlık verecektir.

Kişi, burnundan bu şekilde bir rahatsızlık hissettiği takdirde, elbette aklına gelen ilk çözüm burun estetiği olmaktadır. Kişi, burnunu ideal haline getirmek için deneyimli bir estetik ve plastik cerrahi hekimine ulaşarak ona ilk muayenesini olur ve bu muayene hem hastaya hem de hekime burun estetiği sürecinde yol gösterici olur.

Ancak zaman zaman kişiyi burun estetiği ameliyatına karar verme noktasında endişeye sevk eden düşünce ve tutumlar olabilir. Bu düşünce kalıplarının en başında da ‘Burun estetiği günah mı?’ sorusu gelmektedir. Burun estetiği yaptırmanın İslam dini kurallarına göre caiz olup olmadığı yani dini referansların bu konuda kişiye bir alan verip vermediğipek çok hasta içi önemli ve öncelikli bir soru ve endişe olabilmektedir. Genel olarak, burun estetiği ameliyatının kadın hastalar tarafından daha fazla tercih edilen bir operasyon olduğu düşünülürse, ‘Burun estetiği günah mı?’ düşüncesinin de kadınların aklında çok daha fazla yer işgal ettiğini söylemek de yanlış olmaz.

Elbette şu noktayı netleştirmekte fayda vardır: Bir din olarak İslam, kişinin Allah tarafından yaratılmış olan özelliklerinin tamamen kişisel ve keyfi olarak değiştirilmesi konusuna pek olumlu bakmaz. İslam din, kendi içinde insan bedeni üzerinde yapılan keyfi müdahalelerin kabul görmediği ile ilgili ciddi kaynaklara ve referanslara sahiptir. Özellikle İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in konu ile ilgili pek çok hadisi, insan vücudundaki keyfi uygulamaları red etmiştir.

‘Burun estetiği günah mı?’ konusunda İslam bilginleri ve içtihad alimleri, kişinin sadece daha güzel bir görünüm ve daha estetik bir görsel elde etmek amacı ile kendi bedeni üzerinde girişimle yapmasının dini referanslara göre caiz olmadığını söylemekte ve bu konu üzerinde ciddi bir mutabakat oluşturmaktadırlar. Bunun nedeni olarak da Allah’ın yarattığı bir bedenin kul tarafından beğenilmemesinin yaratılış kavramına ve Yaratıcı’ya karşı yapılmış bir hadsizlik olmasını göstermektedirler.  Allah’a karşı yapılan bir saygısızlık olarak addedilen bu tutum,kişinin hiçbir sağlık sorunu olmamasına rağmen, sadece daha çekici bir ‘görüntü’ için bıçak altına yattığı durumlar için söz konusu olmaktadır.

Öte yandan insana bedeninin emanet olarak verilmiş olduğunu temel bir önkabul olarak gören İslam dini, insanlara bedenlerine iyi bakmaları gerektiğini de söyler. Bu açıdan bakıldığında, tıbbi bir gereklilik olmadan yapılan burun estetiği bu ’emaneti’ gereksiz yere yormak ve ona mecbur olmadığı halde eziyet etmek anlamına gelir. Bu da ‘Burun estetiği günah mı?’ sorusuna bir başka açıdan bakmamızı sağlar.

Yukarıda sayılanların tamamı, kişinin hiçbir tıbbi gereklilik yaşamadığı durumlar için geçerli kabul edilir. Kişinin, kendisine emanet olarak verilmiş bedenine iyi bakmak gerekliliği, bedeninde meydana gelen sorunların çözümünü de aramasının gerektirir. Bu perspektiften bakıldığı zaman, düzgün nefes alamayan, solunum kalitesi düşen bir burnun, bir cerrahi girişim ile düzeltilemesi ‘Burun estetiği günah mı?’ sorusuna ‘Hayır’ cevabının verilebileceği durumların başında gelir.