Burun Estetiği Erkeğin Maskülen İfadesini Değiştirmemeli

Estetik cerrahi, yalnızca kadınların ilgi alanı olmaktan çıkalı çok uzun zaman oldu. Vücudunun her hangi bir yerinden memnun olmayan, doğuştan gelen şekil bozukluğu, küçükken geçirilmiş bir hastalık, kaza ve benzeri nedenlerle plastik cerrahiye başvuran erkeklerin sayısı giderek artıyor. Amerikan Plastik Cerrahlar Birliği’nin 2012 yılı verileri bu gelişimi doğrular nitelikte. Estetik cerrahi operasyonu geçiren her on kişiden biri erkek. Erkekler en yoğun olarak tartışmasız biçimde yüzün en dikkat çekici yeri olan burunları için estetik yaptırıyorlar. Her dört burun estetik cerrahi uygulamasından birisi, erkek hastaya yapılıyor. Türkiye’de de özellikle burun için estetik doktoruna başvuran erkek sayısı her geçen gün daha da artıyor.

Kuşkusuz plastik cerrahiye başvuran erkekler için temel motivasyon günlük hayatta her erkeğin daha çok ihtiyaç duyduğu vazgeçilmez bir kişilik özelliği olan “kendine güven hissi”. Kendine güvenin vazgeçilmez şartı ise kişinin kendisiyle barışık olabilmesi. Kendi yüzümüzle ve onun belirleyici bölümü olan burnumuzla kendimizi rahat hissedemiyorsak kendimize olan güvenimiz de bundan kolayca etkilenebiliyor. Kadın ve erkeklerin farklı gezegenlerden geldiğini düşündürecek kadar farklı olduğunu düşünürsek, bu fark cerrahi işlemlerde de fark yaratıyor. Erkeğin burnunun, yüzünde daha çok yer kaplaması gibi. Erkek burnu kadın burnuna göre daha kalın bir deri yüzeyine, daha güçlü ve büyük kıkırdak ve kemik yapısına sahip. Erkek ve kadınların güzellik kavramları da birbirinden çok farklıdır. Erkeklerin genellikle istekleri, eğri ve ucu düşük burun oluyor. Burunun iç yapısından kaynaklanan nefes alma sorunları da bu tür bir tercihi kolaylaştıran etkenlerden biri.

Burun Estetiği, Erkeğin Maskülen İfadesini Değiştirmemeli

Erkeklerde burun estetiğinde dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ise, erkeklerin maskülen yüz ifadelerini korumak olmalı. Kalkık bir burun bir kadına çok daha kadınsı ve sempatik bir hava katabilirken böyle bir burun bir erkek için kesinlikle uygun olmayacaktır. Erkekler genelde kadınlar gibi burnunun bütünüyle oynamak istemezler. Kısaca erkeklerde burun estetiğini belli bir kalıba sokmak doğru olmaz. Bazı erkekler burnunun kemerinden rahatsız olur, bazısı burun ucunun düşüklüğünden. Burada önemli olan hastanın ne istediğini anlamak ve onun ne ile mutlu olacağını anlayarak hastayı gerçekçi bir sonuca doğru yönlendirebilmektir.

Erkekler için burun estetiği ameliyatının en önemli kuralının başkaları tarafından anlaşılmama olduğunu düşünürsek, hafif kemer bırakmak, karakteristik çıkıntıları korumak ve iz bırakmayan teknikleri kullanmak mantıklı olabilir.