Burun Estetiği Aşamaları

Burun estetiği ameliyatı hasta için gerekli bir hal almış ise bu durumda hasta pek çok sorunun cevabını bilmek isteyecektir. Bunların en başında da bütün bir ameliyat sürecinin nasıl planlanacağı ve nasıl ilerleyeceği vardır. Hasta, doğal olarak ameliyat planlamasını ve süreci bilmek ister.

Hastanın yaşayacağı burun estetiği operasyonunun ilk aşaması elbette hekimin hastaya yapacağı ilk muayene olacaktır. Bu muayenenin içeriğinde hekimin hastanın burnundaki sorun, hastanın burnundan ve burun estetiğinden beklentileri olacaktır. Bu muayenede hekimin hasta ile iletişimi de son derece önemlidir. Hasta, burnu ile ilgili her türlü beklentilerini hekimine doğru ve açık bir şekilde ifade etmelidir.

Burun estetiği operasyonun tekniği de bu muayene sırasında belirlenir. Hekim, gerek kendi tecrübeleri gerekse hastanın burnundaki sorunlarla bağlantılı şekilde burun estetiği ameliyatının açık teknikle mi yoksa kapalı teknik ile mi yapılacağına da karar verecektir.

Genel eğilim olarak, burun estetiği ameliyatı genel anestezi kullanarak yapılır, lokal anestezi tercih edilmez. Hekim, hastanın burun estetiği ameliyatı ile her türlü sorusuna net ve anlaşılır biçimde cevap verecek, hastayı rahatlatacaktır. Bunun yanında, anestezi hekimi de burun estetiği operasyonunda kullanılacak anestezi ile ilgili de her türlü noktayı aydınlatacaktır.

Burun estetiği ameliyatı başladıktan sonra da anestezi hekimi anestezi uygulamasını yapar, önceden karar verilmiş teknik doğrultusunda açık ya da kapalı yöntem uygulanır ve ameliyat kesileri buna göre açılır. Hekim kemik ya da kıkırdaklar üzerinde gerekli çalışmaları gerçekleştirir ve muayeneler sırasında hekimin öngördüğü ve hastanın onayladığı burun şekli verilir. Operasyon sonlandıktan sonra, kesiler kapatılır. Eğer açık teknik kullanılmış ise burun derisi de kapatılır.

Hekim, burun estetiği sonrası yaşanacak olan iyileşme süreci ile ilgili gerekli olan tüm bilgilendirmeyi yapacak ve hastaya ihtiyaç duyduğu tüm yönlendirmeleri yapacaktır.