Burun estetiği ameliyatlarında artık kırmıyoruz!

Rhinoplasty, properties, nose

En çok sevilen cümle bu. Bana kaç defa bu soru soruldu. Kırıyor musunuz? Törpülüyor musunuz? Kemiğe müdahale edilmezse burun estetiği ameliyatı tamamlanmamış olur.

Burun Kemiğine Ne Yapıyoruz?

Burundaki kemerin yarısı, kemikten oluşur. Kemeri almak, için kemik çıkarmak gerekir. Kemer bölgesindeki kemik, yumurta kabuğu kalınlığındadır. Çıkartmak için törpüye bile gerek yoktur. Bu bölgedeki kemiği, makasla bile kesmek mümkün.

Nedir Bu Kemik Kırma işi?

Kemeri alınan burun, önden geniş görünür. Bu nedenle, burun tabanı ve burun sırtını daraltmak gerekir. Etrafınızda, “açık çatı” da denilen geniş burun gövdeli burun estetikleri görmüşsünüzdür. Bu görüntü, estetik kabul edilmeyeceği için daraltmak gerekir.

Burun Kemiğini Nasıl Daraltacağız?

İşte can alıcı soru bu. Parmağınızı yanağınıza koyun. Burnunuza doğru kaydırın. Burun kemiğini, hissedeceksiniz. İşte, ilk hissettiğiniz bölgeyi daraltmamız gerekiyor. En sık yapılan işlem: burun içinde 3-5 mm genişliğinde çelik keskiler ve çekiç yardımı ile kemiğin kesilmesi ve burun boşluğu içerisine doğru kaydırılmasıdır. Burun estetiğindeki morluk da tam bu işlemin sonucu olarak ortaya çıkar. Yüzün, ana damarının bir dalı, parmağınızla burun kemiğini ilk hissettiğiniz yerden geçer. Bu damar patlarsa göz altı ve yanağa ilerleyen morluklar oluşur. Bu bölgedeki kemik kalınlığı, 2-5 mm arasında değişmektedir. Özellikle kalın kemikli hastalarda, burun tabanı daraltılınca burun boşluğu daralır ve nefes problemleri yaşanabilir.

Burun Estetiğinde Kemik Konusunda Ne Değişiklik Olacak?

Geniş burun tabanı daraltılmadan bu ameliyat yapılmaz. Buradaki önemli detay burun tabanındaki kemik kalınlığıdır. Kemiği kırarak yada keserek yapın farketmez, kemiğin kalınlığı burun boşluğuna doğru itilmiş olur. 4 mm kalınlığındaki kemiği burun boşluğuna itersek burun boşluğu iki taraftan 4 mm daralır. Kemik kalınlığını inceltirsek, hava boşluğu iki taraftan en fazla1-2 mm daralır. Böylece nefes minimum etkilenir.

Bu İşlem Nasıl Yapılıyor?

Kemiğin zarı, dikkatle kemikten ayrılıyor. Morluğa sebep olan anguler arter bu zarın üstünde seyrettiği için damarı korumuş oluyoruz. Morluk bu teknikle nadiren olur. Kemik, özel bir alet ile inceltiliyor. İnceltmeye bağlı kemik talaşlar dışarıya alınıyor. Bazen, yarım avuç, kemik talaş çıkıyor. Bu kemik fazlalığın burun boşluğunu ne kadar daraltacağını düşünebilirsiniz.

Peki Bunun Bir Dezavantajı Var Mı?

Kemiği kırmak 2 dakikadan fazla sürmüyor. Kemik incelme işlemi bazen 10-12 dakika sürebiliyor.