Burun Estetiği Ameliyatıyla Oluşan Değişimler

burun estetiği ünlüler

Burnu ile ilgili herhangi bir sorun yaşayan ve bu sorunu ortadan kaldırmak için burun estetiği operasyonu yaptırmaya karar veren hasta ilk olarak bir plastik ve estetik cerrahi hekimine başvurmalıdır. Hekimin hastaya yapacağı ilk muayene hem hekimin hastayı ve burnu tanımak hem de hastanın ameliyat ile ilgili yeterince bilgilenmesini sağlamak açısından son derece önem taşır.

Hekim açık ya da kapalı teknik kullanarak burun estetiği ameliyatı yapmaya karar verecektir. Ancak hangi yöntem ve teknik seçilir ise seçilsin, hastanın burnunda birtakım yapısal değişimler oluşacaktır. Gerek hastanın görsel ve estetik kaygılarını ortadan kaldırması gerek ise yapısal ve fonksiyonel sorunları çözmesi açısından burun estetiği ameliyatı ile meydana gelecek olan bu değişimler çok önemlidir.

İlk olarak hastanın burnunun kemik yapısında ve /veya kıkırdağında bazı değişimler olması normaldir. Burnun üst kısmında kemik yapısının ve alt kısmında da kıkırdak dokusunun olduğu düşünülür ise, hekim her iki yapı üzerinde de çalışacaktır. Örneğin, hastanın burun kemiği küçültülebilir. Eğer kemik fazla ise kesilmek ya da törpülenmek sureti ile daraltılabilir. Burun estetiği operasyonu kapsamında kıkırdan doku üzerinde ekleme ya da çıkarmalar yapılabilir.

Bu görsel değişimlerin yanı sıra hastanın burun fonksiyonları üzerinde de değişiklikler söz konusu olabilir. Örneğin nefes alıp vermekle ilgili bir sorun yaşayan hasta, burun estetiği ameliyatı ile  bu sorundan da kurtulabilecektir. Zaman zaman hastaların burun direklerinde çarpıklık olabilmektedir. Bu durumda hastanın hem görsel anlamda şikayetleri olur hem de soluk alıp verme esnasında birtakım sorunlar yaşanır. Burun estetiği operasyonu ile bu çarpıklık ortadan kaldırılacağı için, hasta hem estetik sorunlarından hem de solunum problemlerinden kurtulmuş olur.

Şunu unutmamak gerekir ki, solunumu ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayan bir hastanın burun estetiği operasyonu sonrasında sorun yaşaması mümkün değildir.