Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yaşananlar

Hastanın burnunun dış görünümü ve beden imajını meydana getiren en merkezi organ olması, ayrıca hastanın nefes almak gibi hayati bir fonksiyonunu yerine getirmesi ve hastanın yüzünde en çok dikkat çeken organ olması sebebi ile burun son derece önemli ve hassas bir noktadır. Bu nedenle her hastanın burnu özel olduğu gibi her hastaya yapılan burun estetiği ameliyatı da özeldir. Yani her burun estetiği ameliyatı her hasta için özel olarak planlanır.

Burun Estetiği Ameliyatında Neler Yapılır ?

Burun estetiği ameliyatı hastanın yüzü ile uyumlu ve doğal bir görünüme sahip olduğu oranda başarılı kabul edilir. Hastanın burnundaki büyüklük oranı ve şekli üzerinde en fazla karşılaşılan sorunlar ile igili, bu operasyon sırasında müdahaleler yapılabilir. Hastada şayet eğri kemik problemi var ise burun estetiği ameliyatı sırasında bu sorun için de çözüm üretilebilir. Bu probleme sahip olan bir hasta sadece nefes almakta sorun yaşamakla kalmaz aynı zamanda bu problem dışarıdan bakanlar tarafından da fark edildiği için hastayı son derece rahatsız eder. Burun estetiği ameliyatı ile kemik eğrileri düzeltildiği gibi solunum problemleri de ortadan kaldırılabilir. Ayrıca hastanın estetik kaygıları da aynı anda giderilmiş olur.

Şunu unutmamak gerekir ki burun estetiği ameliyatı yapılırken en önemli amaç,hastanın burnuna dışarıdan bakıldığı zaman burnun operasyonel bir girişim geçirdiğinin anlaşılmamasıdır.Bu amaca ulaşıldığı takdirde burun estetiği ameliyatı hem hasta hem de hekim açısından memnun edici sonuçlar elde edilmiş demektir.

Burun estetiği ameliyatı yapılırken, geçerli olan dört ana kural vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

1. Burun, hastanın yüz hatlarına uygun olmalıdır. Bu şartı sağlayan oyunlar sosyal yaşam içinde beğenilen bir burundur. Bunun yanında yuvarlak bir yüze yapılan burun ile oval bir yüze yapılan burun birbirinden farklı olur.

2. Hastanın burnunda gerçekleştirilen müdahale,  kalıcı olmalıdır. Bu girişimin zaman içinde değişiklik göstermemesi gerekmektedir. Burnun tekrar düzeltilmesine gerek kalmamalıdır.

3. Burnun aldığı son şekil, mükemmel bile olsa, dışarıdan bakıldığında burun estetiği ameliyatı yapıldığı belli olmamalı, burun doğal görünmelidir.

4. Burna müdahale yapılırken, burnun nefes alıp verme fonksiyonun göz önünde mutlaka tutulmalı ve güzel olduğu kadar fonksiyonel bir burun hedeflenmelidir.

Burun estetiği ameliyatı yapıldıktan sonra şunlara dikkat edilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı yapıldıktan sonra hasta ılık gıdalar tüketmelidir.

Hasta burun estetiği ameliyatı sonrasındaki yirmi dört ile kırk sekiz saat arasında soğuk kompres uygulaması yapmaya başlayabilir. Gerektiği durumlarda doktorunuz size bunu önerecektir.

Hastanın burnunda burun estetiği ameliyatı sonrasında kabuklanma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumda hekimin reçete ettiği ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı esnasında tampon kullanıldı ise, operasyondan sonraki ilk üç gün içinde çıkarılacaktır. Hekimin bu konudaki tavsiyelerine dikkat edilmelidir.

Hasta, burun estetiği ameliyatı sonrasında ılık su ile duş alabilir. 

Burun estetiği ameliyatı sonrasında hekimin onay verdiği zaman ve hekimin tavsiye şekil ve miktarda burun masajı yapılmasında sakınca yoktur. Ancak masaj konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta,hekimin vereceği önergeler olacaktır. Kontrolsüz ve yanlış yapılan bir masaj, henüz tam olarak iyileşmemiş bir burnun formunu kaybetmesine hatta ameliyatta atılan dikişlerin atmasına bile neden olabilir.

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ortalama bir ay boyunca güneş gibi parlak ışık kaynaklarından uzak durmakta ve bunlardan gözleri korumakta fayda vardır.