Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Dikkatli Olmanız Gereken Konular

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve burun estetiği ameliyatı sonrası dikkatli olmanız gereken bazı konular hakkında bilgilendirmek istiyorum. Bu yazımı lütfen özenle okuyarak anlayınız. Sormak istedikleriniz olursa lütfen bana ve/veya asistanıma ulaşarak sorunuz.

Saygıdeğer hastamız;

Eğer Burun Estetiği Ameliyatınız Genel Anestezi ile Yapılacak ise;

1. Sistemik bir hastalığınız yok ise genel anestezinin riskinin çok az olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Bu sayede ameliyat için oluşacak stresi en az seviyede tutmaya çalışınız. Zaten odanızda hazırlık aşamasında size uygulanacak olan ilaçlar bu stresinizi azaltacağız ve ameliyathaneye girişinizi bile hatırlamayacaksınız.
2. Eğer kalp rahatsızlığı, hiper tansiyon, idrar yolları gibi hastalıklar sebebiyle sürekli bir ilaç kullanıyorsanız lütfen bu kullandığınız ilaçları bizlere bildiriniz.
3. Bildiğiniz bir ilaç alerjiniz var ise lütfen bizlere bildiriniz.
4. Asprin, E ve C vitaminleri, Ko-Enzim Q ya da benzer ilaçlar burun estetiği ameliyatından en az 7 gün önce bırakılmalıdır. Bu sebeple bu tür ilaçlar kullanıyorsanız lütfen bizlere bildiriniz.
5. Burun estetiği ameliyatı öncesi ve burun estetiği ameliyatı sonrasında alkol kullanımı kanamayı artırabileceği için lütfen bu sürede alkol almayınız.
6. Kadınlar için regl döneminde 1 ve 3 günler arası kanama için riskli dönemdir. Burun estetiği ameliyatınız bu döneme denk geliyorsa lütfen öncesinde bizlere bunu bildiriniz.
7. Sigara kullanımı doku kanlanmasını azaltmaktadır. Bu sebeple estetik burun ameliyatı öncesi ve sonrasında sigara içmeyiniz.
8. Zayıflama hapları kullanıyorsanız lütfen bunu bize bildiriniz.
9. Estetik burun ameliyatı günü ya da bir gün önce banyo yapınız. Burun içerisindeki kılları temizleyiniz. Burnunuzu steril bir sabun ile yıkayınız.
10. Kandaki oksijen seviyesinin ölçümü ve anestezi cihazları parmak ucundan yapıldığı için lütfen ojelerinizi siliniz.
11. Burun estetiği ameliyatı olacağınız için operasyon öncesi lütfen makyaj yapmayınız.
12. Burun estetiği ameliyatı sonrasında hemşireler olmadan ayağa kalkmayınız. Düşme riskiniz vardır.
13. Burun estetiği ameliyatı sonrasındaki ilk gün araba kullanmayınız ve önemli kararlar almayınız.
14. Burun estetiği ameliyatı sonrası 1 gece hastanede kontrol altında kalmanız sizin yararınıza olacaktır. Estetik burun ameliyatından 2 gün sonra evinizde 1 gün istirahat ediniz. Daha sonraki günlerde doktorunuz tarafından aksi söylenmedi takdirde günlük olarak yaptığınız işlere devam edebilirsiniz.


 

Aşağıdaki durumlar olursa lütfen vakit kaybetmeden bizlere bildiriniz. 

  • Sonradan oluşan çok ciddi ağrılar ve şişlik
  • 38 Derecenin üzerinde ateş
  • Burun bölgesinde aşırı kızarıklık veya morarma
  • Çok fazla kanama

Bunlar dışında tüm sorularınız için ben ve asistanlarımı aramaktan çekinmeyiniz.

Mutlu olmanız ve en kısa sürede iyileşmeniz dileğiyle… Geçmiş olsun!

Dr. Barış Çakır