Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Pek çok hasta burun estetiği operasyonu yaptırmaya karar vermeden önce çelişkiler yaşar ve kafalarında ameliyatın öncesi ve sonrası ile ilgili pek çok soru olur. Bu son derece normal bir durumdur. Hastalar burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdiği zaman, operasyon öncesi bazı noktalara dikkat ettikleri takdirde  hem operasyonun hem de operasyon sonrasının daha rahat geçirilmesi  mümkün olur.

Bu noktaları şöyle sıralamak mümkündür:

  1. Eğer hastanın düzenli olarak kullandığı ilaçlar var ise, bunlar hakkında gerekli tüm bilgiler, hekime burun estetiği öncesinde verilmelidir.
  2. Operasyondan kısa süre önce herhangi bir gribal enfeksiyon ya da nezle gibi bir rahatsızlık yaşamış olan hasta hem estetik cerrahi hem de anestezi hekimine bu durumu burun estetiği öncesinde mutlaka söylemelidir.
  3. Burun estetiği operasyonundan bir gece önce hasta kaliteli bir uyku uyumalı ve ameliyata dinlenmiş bir şekilde gelmelidir.
  4. Hasta, burun estetiği için kararlaştırılan saatten en az bir saat önce hastanede olmalıdır. Bu sayede, yapılacak olan tetkikler ve testler için yeterli süre elde edilmiş olacaktır.
  5. Burun estetiği operasyonundan ortalama bir gün sonra hastanın hastaneden taburcu edileceği düşünülürse, hastanın bu süre zarfında kendisine yardımcı olacak ve eve giderken kendisine yardım edecek bir refakatçi ayarlaması gerekecektir.
  6. Operasyondan ortalama yedi ya da sekiz saat önce, yeme- içmeyi bırakması, hastanın burun estetiği sonrasında anesteziden uyanırkan yaşayabileceği sorunlara engel olunması açısından önemlidir.
  7. Hastanın burun estetiği operasyonu için hastaneye gelirken rahat kıyafetler giymesi gerekir.Kadın hastaların herhangi bir takı takmaması ve ojelerini silmesi de kendisi için avantajlı olacaktır.
  8. Burun estetiği sonrasında hasta taburcu edildiğinde eve dönerken başını yüksekte ve yumuşak bir yerde tutma ihtiyacı hissedebilir. Bunun için hastanın yanında küçük bir yastık getirmesi işe yarayabilir.