Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı ile burnun sahip olduğu anatomik özelliklerde herhangi bir kayıp olmadan, burnun doğal görünümünün korunması amaçlanır. Burun estetiği ameliyatı yapılırken öncelikli amaç, hastanın burnunun şeklinde, genel görünümünde ve yapısal durumunda bazı değişiklikler yapılarak hastanın burnu ile yüzünün orantılı hale gelmesini sağlamaktır.

Burun estetiği ünlüler
Burun estetiği sonrasında mutlu olun!

Bunun yanında, eğer burunda yapısal bir sorun varsa, burun estetiği ameliyatı sırasında bu sorun da hekim tarafından ortadan kaldırılır. Burun estetiği ameliyatı ile hastanın burun delikleri küçültülebilir, eğer hastanın burnunda kemer var ise bu durum ortadan kaldırılabilir, burun ucu kalkık ise indirilebilir ya da düşük ise kaldırılabilir, burnun darlık ve/veya genişliği ile değişiklik yapılabilir.Ayrıca burun kemiğinde eğrilik de çok sık karşılaşılan bir durumdur. ‘Deviasyon’ olarak adlandırılan eğriliğin derecesi hastanın hava yollarını tıkayacak derece büyük olduğu takdirde hastanın nefes alma zorluğu yaşaması normaldir. Bu sorunu doğuran eğrilik, estetik amaçlı yapılan burun estetiği ameliyatı ile ortadan kaldırılması mümkün olan bir sorundur. Bu operasyona da septoplasti adı verilir.

Eğer hastada aşağıdaki özellikler var ise bu hastanın burun estetiği ameliyatı için uygun olduğunu söylemek mümkündür:

• – Hastanın simasına oranlandığı zaman hastanın burun geniş veya uzun kalıyor ise,

• – Hastanın burun ucuna yandan bakıldığı zaman düşüklük var ise,

• – Hastanın burun deliklerinin yapısında, burnun genelinden bariz derecede bir farklılık söz konusu ise,

• – Hastanın burun kemiğinde kırık ve/veya eğrilik var ise,

• – Hastanın burnu ile üst dudağının arasındaki açı uyumsuz yani çok dar ya da çok geniş ise,

• – Hastanın burnunda kendisini rahatsız edecek derece asimetri var ise,

• – Hastanın burnu çarpma ya da düşmeye bağlı bir travmaya maruz kalmış ise bu hastanın burun estetiği ameliyatı için uygun olduğunu söylemek mümkün olur.

Burun estetiği ameliyatı, hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılır. Bu operasyon ortalama bir ya da iki saat sürer. Hastanın hastanede kalmasını gerektiren herhangi bir durum söz konusu olmaz. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burnun aldığı şeklin formuna daha iyi girebilmesi için atel kullanılır ve bu atel ortalama olarak bir hafta kadar hastanın burnunda kalır. Bu sürenin sonunda, hekim, hastanın burnundan ateli alır. Önceki yıllarda yapılan tampon uygulaması, hastanın nefes alma sorunu yaşamaması için pek tercih edilmez. Ancak hekim mutlak bir tampon kullanılmasını gerekli görür ise bu durumda hastada solunum problemi yaratmayacak özel, ergonomik, silikon tamponlar tercih edilir.Bu tamponlar sayesinde hasta hiçbir sorun yaşamaz ve yaşam kalitesinde düşme söz konusu olmaz.

Ameliyat sonrasında kemik kontrolü
Ameliyat sonrasında kemik kontrolü

Burun estetiği ameliyatı sonrasındaki süreçte hastanın göz çevresinde morluklar ve şişlikler meydana gelebilir. Ancak bu komplikasyonlar da ortalama olarak bir hafta en fazla on gün içinde ortadan kaybolur. Fakat hastanın burnunda hedeflenen son halin elde edilmesi ortalama olarak altı ay ile bir sene arasında bir zaman diliminde mümkün olacaktır. Hastanın bu süreç içinde sabırlı olmasında fayda vardır. Hekim, burun estetiği ameliyatı sonrası ile ilgili olarak hastasını detaylı olarak bilgilendirecektir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, hastanın kemiklerinin ve kıkırdaklarının yapısal durumuna, hastanın dokularının durumuna, hastanın cilt özelliklerine ve burun estetiği ameliyatı sonrası yapılan iyileştirici destek uygulamalara göre değişiklik gösterecektir.

Hasta burun estetiği ameliyatı yapılmadan önce hekime, burnu ile ilgili beklentileri net bir şekilde ifade etmelidir. Bu beklenti ve talepler hastadan hastaya farklılık göstermektedir.Hekimin kişiye göre değişen bu talepleri doğru anlaması, burun estetiği ameliyatı sonrasında hastanın mutluluğu için önemlidir.