Burun Estetiği

Burnu ile ilgili herhangi bir sorun ya da memnuniyetsizliği olan her insanın aklının bir köşesinde en iyi alternatif olarak burun estetiği yer alır. Bu, son derece makul bir düşüncedir. Çünkü burun, insan yüzünde en çok dikkat çeken noktadır. Bu hassas durumu nedeni ile olası bir görsel memnuniyetsizlik söz konusu olduğu zaman kişinin buna müdahele edilme isteği de son derece anlaşılır olmaktadır.

Burun estetiği gündeme geldiğinde, zaman zaman hastaların beğendikleri burun örnekleri ile hekimlerin kapısını çaldığı görülmektedir. Hasta, elinde bir burun fotoğrafı ile gelerek, ‘Burnum buna benzesin.’ şeklinde ifadeler ile beklentilerini söyleyebilir. Hastanın bu talebi anlaşılır olsa bile gerçekçi değildir. Bu nedenle de hekimin görevlerinden biri hastayı daha gerçekçi beklentilere yönlendirmektir. Çünkü, her burun kişiye özeldir. Standar bir ‘güzel’ burun asla söz konusu olamaz. Her hasta için, yapılan muayeneler neticesinde elde edilen veriler gözden geçirilerek hekim tarafından o hastaya en uygun olan burun estetiği planlanır. Hekimin burada dikkat ettiği nokta, hasta için en ideal, en uygun burnu yapmaktır. Hastaya en uygun burnun kriteri ise, dışarıdan hastanın burnuna bakıldığı zaman herhangi bir operasyon yapıldığı algısının oluşmuyor olmasıdır. Bu noktada hekim, hastayı, bir başkası için mükemmel olan burnun kendisi için mükemmel olamayacağına ikna etmeye ve hastanın beklentilerini çok daha gerçekçi boyutlara getirmeye çaba sarf etmelidir.

Hastanın burun estetiği öncesinde bu operasyonu neden istediğinden emin olması ve tam burnundaki sorunun tam olarak ne olduğunu bilerek hekime başvurması, burun estetiği ameliyatı kararını vermesini kolaylaştırır. Çünkü hasta, burnu ile ilgili sorunlar nedeni ile gerek sosyal gerek ise psikolojik sıkıntılar yaşayabilir. Bunlarla ilgili duygularından emin olması ve bunu burun estetiği öncesinde hekime doğru ifade etmesi çok önemlidir.