Burun Eğriliği (Deviasyon) Nedir?

Deviasyon: Burnumuzun tam ortasında bulunan ve iki farklı şekle ayrılmasını sağlayan dokudur. Bununla birlikte deviasyon eğrili de tam olarak bu ikiye ayrıldığı noktalarda birkaç eğriliğin söz konusu olması anlamına gelir. Tıp dilinde deviasyon eğrili , burun eğriliği anlamını taşımaktadır.

Özellikle gençlerimiz de bulunan burun tıkanıklığının en büyük sebeplerinden bir tanesi de budur. Deviasyon bizim sağlıklı yaşamımız temiz havayı doğru bir şekilde almamızı sağlayan en büyük etkendir. Temiz hava da aldığımız oksijeni güvenli bir şekilde nemlendirerek doğru akciğerimize gönderir. Deviasyon problemi yaşayan kişilerde bir takım rahatsızlıklar görülebilir. Bunlardan bahsedecek olursak eğer; akciğer ve kalp rahatsızlığı, sabahları uyanıldığında yorgun hissedebilme, gün içerisinde ki dikkatinin dağılması, konsantrasyon problemi, yüksek tansiyon vb.. gibi rahatsızlıklardır.

Siz de eğer ki uzun zamandır burun tıkanıklığına sahipseniz bunun sebeplerini mutlaka araştırmalısınız. Bu rahatsızlık çocuğunuzda ise bir hekime giderek çocuğunuzun burun yapısı inceletmelisiniz.

Deviasyon sebepleri: Aileden kalma genetik olduğu durumlar ve bununla birlikte küçük yaşta oyun oynarken düşmeler ve çarpmalar sonucu meydana gelebilir. Annelerimizin doğum esnasında yaşadığı mikro travmalar  sonucunda da bu hasar meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişilerin burnunun bir tarafı eğri olduğundan ötürü diğer tarafında burun etinin şişmesine neden olur. Bir çok insan bu durumu fark etmese bile bazı durumlar da ister istemez kendisini belli eder. Bu durumlar: Kadınlarda hamileliğin sürecinde, kilo alındığı zaman, yaşın ilerlemesi, veya geçirilen bir üst solunum ekfeksiyonu sonucunda belli eder. Bu durum ister istemez yaşamınızda bazı şeyleri etkileyecektir. Mesela: Sabah kalktığınız vakit bağ ağrıları olacaktır bununla birlikte sinir bozuklukları ve sürekli uyku problemi haline gelebilir.

Deavisyon tedavisi sadece uzmanlar tarafından kontrol edilerek mümkündür. Herhangi bir korkulacak sebep yoktur ameliyatı oldukça basit ve acısızdır. Tıp bu kadar ilerlemeden önce bu tedaviler tamponlar ile yapılmaktaydı, haliyle yüz ve çevresinde bir takım şişlikler meydana gelmekteydi. Ama şimdi teknoloji sayesinde hiçbir şekilde tampon kullanılmamaktadır ve korkacağınız gibi yüzünüzde herhangi bir hasar olmayacaktır. Önceden bilindiği gibi bu ameliyatı olan kişiler en az 20 gün bilemediğiniz 1 ay rapor alırlardı eğer ki çalışıyorlarsa. Bunun sebebi ise yüzünde ki değişikliklerdi. Şimdi ki zaman da ise yüz de herhangi etkisiz bir durum oluşmadığı için ameliyat olan kişiler bir iki gün içerisinde hemen kendisine gelebilmektedir ve hayatına kaldığı yerden devam edebilmektedir.

Bu rahatsızlığa sahip olup tedaviye giden arkadaşlarımız da eğer ki deavisyon ile birlikte burun eti şişmesi de var ise bunun da çözümü basittir. Radyofrekans tedavisi ile birlikte kemik etini küçülttürebilir ve bu rahatsızlıktan da kurtulabilirsiniz. Ayrıca olacağınız ameliyat sonrası müşade altında tutulmanıza gerek yoktur hemen aynı gün taburcu olabilirsiniz. Bu problemi atlatan ve ameliyattan başarılı bir şekilde ayrılan hastalarımızın hayatında çok farklı değişiklikler olacaktır bundan emin olabilirsiniz. Nefes alış verişiniz ve hayata bakış açınız bile değişecektir. Geçmiş olsun.